K-Pop Türkiye: Bir Z Kuşağı Dalgası belgeseli 5 Şubat'ta GAİN’de!

K-Pop Türkiye: Bir Z Kuşağı Dalgası belgeseli 5 Şubat'ta GAİN’de!
Dijital içerik platformu GAİN, Türkiye’de K-pop dosyasını açıyor! Güney Kore’de doğup tüm dünyayı etkisi altına alan K-pop’la ilgili tüm merak edilenler GAİN’de cevap buluyor. Mersin’den Bursa’ya Türkiye’den cover dans grupları, vokaller, hayranlar, eğitmenler anlatıyor; Kore kültürü üzerine çalışan akademisyenler geçmişten geleceğe genel çerçeveyi çiziyor. Bu kültürel akımın gençlerin hayatını nasıl değiştirdiği ilk kez mercek altına alınıyor.
 ‘K-Pop Türkiye: Bir Z Kuşağı Dalgası’, 5 Şubat Cumartesi yayında!
 
Hallyu adı verilen ve artık 4’üncü dönemini yaşayan Kore Dalgası’nın en önemli fenomeni K-pop dünya gençliğini, özellikle de Z kuşağını ele geçirmiş durumda. Batı kültürü ve müziğiyle yetişmiş olanlar başta olmak üzere; diliyle, üretenlerin tarzıyla, yarattığı renkli atmosferle bambaşka bir kapı aralayan bu evreni tanımayanların dilinde ise aynı soru: K-pop ne anlatıyor? Nasıl bir dünya kuruyor? Gücünü nereden alıyor? Gençler bu müzikte ne buluyor? K-pop idolleri Z kuşağının hayatını şekillendirmesinde, kendini ifade etmesinde nasıl bir rol oynuyor? 
 
GAİN’in yepyeni belgeseli ‘K-Pop Türkiye: Bir Z Kuşağı Dalgası’ işte bu sorulara ve çok daha fazlasına tüm kültürü enine boyuna mercek altına alarak cevap veriyor. Bunu yaparken Türkiye’den cover dans grupları, vokaller, hayranlar ve eğitmenlerle renkli ve maceralı bir yolculuğa çıkıyor. Bir yandan gençlerin evlerine, odalarına, hayatlarına girerken; bir yandan Türkiye’de düzenlenen K-pop yarışmalarına hazırlanma süreçlerine,  provalarına, arkadaş buluşmalarına, kulislerde yaşadıklarına, Korece öğrenme heyecanlarına, şehir sokaklarındaki danslarına tanık oluyor. 
 
Bu renkli seyir sırasında yol Kore kültür merkezlerine, Korece kurslarına, Kore restoranlarına uzanıyor. Muhafazakâr bir öğrencinin de cinsiyet uyum süreci yaşayan bir gencin de K-pop sayesinde kendini daha rahat ifade edebilmesinin arkasındaki sırra odaklanıyor. Ayrıca Türkiye’de yaşayan Koreliler ve Kore’de yıllarını geçirmiş Türkler iki kültür arasındaki bağlantıları gözler önüne seriyor.
 
Belgeselde akademisyenlerin anlatımıyla konuya dair tarihsel ve genel çerçeve de çiziliyor. Güney Kore devletinin kültürel diplomasisi olan bu müziğin başarısının ardında yatan formül ve küresel bir trend olmasını sağlayan yönleri detaylı biçimde inceleniyor. K-pop’tan K-Drama’ya sosyal medyanın tüm ‘K’ güçleri tartışmaya açılıyor. 
 
‘K-Pop Türkiye: Bir Z Kuşağı Dalgası’ belgeseli, 5 Şubat 2022 Cumartesi günü GAİN’de yayında! İki bölümlük belgeselin ilk bölümü ücretsiz olarak herkes tarafından izlenebilecek.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER