26. Gezici Film Festivali için geri sayım başladı!

26. Gezici Film Festivali için geri sayım başladı!
Ankara Sinema Derneği’nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival, 26. yılında seyircisini unutulmayacak bir film seçkisiyle buluşturmak üzere çok yakında yola çıkıyor. Geçen yıl pandemi nedeniyle zorunlu bir ara veren Festival, 26 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında Ankara’da, 3-5 Aralık’ta Sinop’ta ve 6-8 Aralık’ta Kastamonu’da perdelerini açacak. Festival, çeyrek asırdır olduğu gibi yine sinemanın ilham verici örneklerini beyazperdede izleme fırsatı sunacak.

Sinemanın seçkin örneklerini Türkiye’nin farklı kentlerindeki seyircilerle buluşturmak, kültür hayatımızı zenginleştiren karşılaşmalara vesile olmak için yıllardır aynı heyecanla yollara düşen Gezici Festival 26. yılını kutluyor.

26 Kasım’dan başlayarak sırasıyla Ankara, Sinop ve Kastamonu’daki sinemaseverlerle buluşacak Festival’in bu yılki programında Dünya Sineması, Kısa İyidir, Türkiye Sineması gibi klâsikleşen bölümler yer alacak.

Festival afişi yine Behiç Ak’tan

26. yılında Gezici Festival’in afişi, 1995’ten bu yana benzersiz tasarımlarıyla Festival’e desteğini sürdüren usta çizer Behiç Ak'ın imzasını taşıyor.Yılın En Yeni Filmleri Gezici Festival’de!

Türkiye 2021 bölümünde 2021 yılının en yeni, dünya festivallerinde gösterilmiş ödüllü filmlerin yanı sıra önümüzdeki yıllarda isimlerini sıklıkla duyacağımız yönetmenlerin ilk filmleri de izleyiciyle buluşacak. Emre Kayiş’in bir hayvanat bahçesi müdürünün, kurumun özelleştirmesini önlemek amacıyla bürokrasinin köhne çarkları içinde verdiği mücadeleyi anlatırken, soyu tükenmekte olan bir Anadolu leoparının hüzünlü kaderi üzerinden onunla yazgı birliğinde olan insanların duygu dünyasını ortaya koyduğu filmi “Anadolu Leoparı” Gezici Festival’de izleyiciyle buluşacak. Dünya ilk gösterimini yaptığı 46. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’ne layık görülen film, Türkiye’deki ilk gösterimini yaptığı 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden Behlül Dal En İyi İlk Film ve En İyi Sanat Yönetmeni Ödülleri ile dönmüştü. Filmin başrollerinde Uğur Polat, İpek Türktan Kaynak ve Tansu Biçer yer alıyor.

Necip Çağhan Özdemir’in dünya ilk gösterimini haziran ayında 24. Uluslararası Şanghay Film Festivali Ana Yarışması’nda, Türkiye’deki ilk gösterimini SİYAD En İyi Film Ödülü’nü kazandığı 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapan, festival yolculuğuna Sao Paulo Uluslararası Film Festivali’nde devam eden filmi “Bembeyaz” festivalde Ankara ilk gösterimini yapacak. Necip Çağhan Özdemir’in kendi inançları çerçevesinde büyük günahlar işlemiş bireylerin nerelere, kimlere ve hangi kavramlara sığınmak zorunda kaldıklarını incelemek adına yaptığını söylediği filmin başrollerini Mert Fırat, Ece Çeşmioğlu ve İnanç Konukçu ve Rıza Akın paylaşıyor.

Ali Tansu Turhan’ın ilk uzun metraj filmi “Diyalog”, Gezici Festival kapsamında ilk kez Ankaralı izleyicilerle buluşacak. Sette başlayıp, sette biten bir film içinde film olan “Diyalog”; seyirciyi hayatın mı filmlere, filmlerin mi hayata etki ettiği sorusu üzerine düşündürüyor. Filmin başrollerinde Hare Sürel ve Ushan Çakır yer alıyor.

Selman Nacar’ın iyi niyetli, yardımsever bir ana karakter üzerinden, sadece sınıf ilişkilerini değil, çelişkiler ve çatışmalar içindeki insan ruhunu da incelediği ve vicdan duygusunun sınırlarını sorguladığı ilk uzun metraj filmi “İki Şafak Arasında” da festival programında yer alıyor. 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’nün yanı sıra En İyi Yardımcı Kadın ve Erkek Oyuncu Ödülleri’ni kazanan ve dünya ilk gösterimini yaptığı 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nin New Directors bölümünde yarışan filmde Mücahit Koçak, Nezaket Erden, Burcu Gölgedar, Erdem Şenocak, Ünal Silver ve Bedir Bedir rol alıyor.

Ferit Karahan’ın dünya ilk gösterimini yaptıktan sonra FIPRESCI Ödülü ile döndüğü 71. Berlin Film Festivali’nin ardından uluslararası ve ulusal birçok festivale katılan ve ödüller kazanan, yılın merakla beklenen yapımlarından “Okul Tıraşı” da Gezici Festival programında. “Okul Tıraşı”, baskı ve disiplinin yoğun olduğu bir yatılı okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan; fakat okulun bürokrasisini, idarenin vurdumduymazlığını ve zor coğrafi koşulları aşmak zorunda olan Yusuf’un dokunaklı hikâyesini anlatıyor. Filmin başrolünde ise çocuk oyuncu Samet Yıldız ile birlikte Ekin Koç, Mahir İpek, Cansu Fırıncı ve Melih Selçuk yer alıyor.

Tayfun Pirselimoğlu’nun aynı adlı kendi romanından uyarladığı, babasının cenazesi için geldiği kasabada bir cinayete tanık olunca sıkışıp kalan bir adamın hikâyesini anlatan “Kerr” festivalde gösterilecek bir başka ödüllü yapım. Erdem Şenocak’ın başrolünü üstlendiği film, yakın zamanda 58. Antalya Film Festivali’nden En İyi Yönetmen, FİLM-YÖN En İyi Yönetmen ve En İyi Müzik Ödülleri ile dönmüştü.

Festival programında yer alan belgesel yapım ise Ahmet Necdet Çupur imzalı “Yaramaz Çocuklar”. Dünya ilk gösterimini yaptığı 52'nci Visions du Réel - Uluslararası Nyon Belgesel Film Festivali'nden Jüri Özel Ödülü alan film Saraybosna Film Festivali’nden İnsan Hakları Ödülü, 28. Adana Film Festivali’nden ise En İyi Film Ödülü’nü aldı. Ahmet Necdet Çupur’un kardeşlerine destek olmak için Fransa’dan köyüne dönüp onların yaşadıklarını kayıt altına aldığı belgeselde geçmişle bugün, eskiyle yeni arasındaki büyük çatışmanın öyküsüne tanıklık ediliyor.

Nazlı Elif Durlu’nun ilk uzun metraj filmi “Zuhal”, Gezici Festival ile Ankara izleyicisi ile ilk kez buluşacak. Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluştuğu 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde başrol oyuncusu Nihal Yalçın’ın En İyi Kadın Oyuncu Ödülü aldığı film İstanbul’un merkezinde yalnız yaşayan başarılı avukat Zuhal’in evinin derinlerinden gelen bir kedi sesinin peşinde çıktığı çaresiz arayışı ve o güne dek yüzlerini bile görmediği komşularıyla yaşadığı absürt karşılaşmaları konu alıyor.

Festivalin Ankara gösterimleri Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla 26 Kasım–2 Aralık tarihleri arasında Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek. 26. Gezici Festival’in detaylı programı önümüzdeki günlerde açıklanacak.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER