Netflix'in Dave Chappelle problemi büyümeye devam ediyor

Netflix'in Dave Chappelle problemi büyümeye devam ediyor
Netflix'in Dave Chappelle problemi sona ermiyor, aksine büyüyor.

Netflix, daha önce de iş birliği yaptığı ve stand-up gösterilerini yayınladığı Amerikalı ünlü komedyen, oyuncu ve senarist Dave Chappelle'in yeni stand-up gösterisi "The Closer"ı 5 Ekim'de izleyiciyle buluşturdu. Ancak gösteride yer alan bazı yorumlar transfobik ve homofobik bulunduğu için büyük tepki çekti ve çekmeye devam ediyor.

Şirketin eş-CEO'su Ted Sarandos, gelen tepkilerin ardından hem Chappelle'e hem de The Closer'a arka çıkarak yorumları "kreatif bağımsızlık" bağlamında değerlendirdi. Bu da tahmin ederseniz ki pek yardımcı olmadı. Öte yandan kimi çevreler de bu tarz yorumların komedinin parçası olduğunu ve Chappelle'in aktivistlerin aşırı ve gerçek dışı taleplerini eleştirdiğini savundu. Ancak bu kadarla da sınırlı kalmadı. The Closer'dan ve şirketin tutumundan rahatsız olan (birisi trans) üç Netflix çalışanı üst düzey yetkililerin toplantısını izinsiz şekilde bölerek içeri girdiler. Bunun üzerine üç çalışanın da kovulduğu haberi geldi. Haberin topladığı tepkinin ardından geri adım atan Netflix, çalışanları işe geri aldığını duyurdu. The Closer'la ilgili tutumunu ise korumaya devam ediyor.

Bunun bir sebebi de muhtemelen gösteri için "24.1 milyon dolar" ödemiş olması. Bloomberg'in bugün yayınladığı Squid Game merkezli Netflix haberine göre dizinin 9 bölümü 21.4 milyon dolara mal olmuş ve çarpma değerinin (impact value) şirket için 891 milyon $ civarı olması bekleniyor, yani 40 kattan daha fazlası. Dolayısıyla The Closer'a ödenen miktarın Squid Game'den daha fazla olduğu da dikkat çekiyor. Squid Game demişken, 17 Eylül'de yayınlanan diziyi habere göre ilk 23 gününde 132 milyon üye izlemiş. Üyelerin %89’u en az 75 dakikasını (bir bölümden fazlası) izlerken %66’sı, yani 87 milyon üye bütün diziyi bitirmiş. Üyeler 23 günlük sürede toplamda 1.4 milyar saat diziyi izlemişler.

Peki, Bloomberg bunları nereden biliyor? Netflix'in hafta içi dışarıya bilgi sızdırdığı için bir çalışanını kovduğu ortaya çıkmıştı. Hatta Netflix'i temsil eden bir avukat haberde yer alan ve The Closer'ı da içeren bilgileri ve verileri doğrulamasa da Bloomberg'e şirket içi özel bilgileri yayınlanmanın uygunsuz olduğunu iletmiş. Durum en azından şimdilik böyle yani...


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER