Hollywood'da set işçilerinin grevi başlamadan bitmek üzere

Hollywood'da set işçilerinin grevi başlamadan bitmek üzere
Hollywood'da set işçilerinin grevi başlamadan bitmek üzere.

Televizyon, sinema ve sahne de dahil olmak üzere eğlence sektöründe çalışan 60,000'den fazla ismi temsil eden IATSE ve yapımcıları temsil eden AMPTP arasındaki görüşmelerin Hollywood'a yeni ve büyük bir grev getirebileceğinin haberini paylaşmıştık. Anlaşma olmadığı takdirde Pazartesi günü greve çıkacaklarını duyuran IATSE'den bir son dakika duyurusu geldi. Birliğin açıklamasına göre AMPTP ile büyük ölçüde anlaşmaya varıldı.

IATSE üyelerinin istekleri arasında makul çalışma saatleri, dinleme periyodu, yeterli bir sağlık sigortası ve güvenli bir çalışma ortamı da bulunuyordu. Ayrıca Apple, Amazon, Netflix ve Facebook gibi dijital alanda hizmet veren şirketlerin de endüstri standartlarında ödeme yapması isteğindelerdi.

Indiewire'ın haberine göre sektörün en az kazanan çalışanlarının gelirlerinde iyileşmeye gidildi. Benzer şekilde dijital platformların çalışma koşullarında ve çalışanlara sağladığı ücretlerde de artış sağlandı. Günlük dinlenme arası kesintisiz olarak 10 saatten az olmayacak. Yemek molalarında süre artarken hafta sonunu kapsayan dinlenme süresi 54 saate çıktı ki IATSE'nin özellikle kabul ettirmeye çalıştığı maddelerden birisinin üyelerin hafta sonu da tatil yapabilmesiydi. Martin Luther King Jr.'ın doğum günü olan 15 Ocak resmi tatil olarak kabul edildi. Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcı konularındaki çalışmalar ise devam edecek.

IATSE, hali hazırda anlaşmanın geniş ve bütün halini üyelerine sunmuş değil. 3 yıllığına varılan anlaşma iki tarafın üyeleri tarafından da onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek. Birliğin vardığı anlaşmanın üyeleri memnun edip etmeyeceği ise yakında belli olacak.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER