Hollywood bir kez daha grevin eşiğinde!

Hollywood bir kez daha grevin eşiğinde!
Hollywood bir kez daha grevin eşiğinde.

Televizyon, sinema ve sahne de dahil olmak üzere eğlence sektöründe çalışan 60,000'den fazla ismi temsil eden International Alliance of Theatrical Stage Employees'in (IATSE) üyeleri 8 gün önce %98 oranında rekor evet oyuyla birliğe grev yetkisi verdi. Sinema, sahne ve televizyon yapımcılarını temsil eden Alliance of Motion Picture and Television Producers'la (AMPTP) bir süredir devam eden görüşmelerin olumsuz sonuçlanması durumunda birliğin kararı uygulaması ve büyük bir greve çıkması bekleniyor.

IATSE üyelerinin istekleri arasında makul çalışma saatleri, dinleme periyodu, yeterli bir sağlık sigortası ve güvenli bir çalışma ortamı da bulunuyor. Salgın nedeniyle birkaç ay duran setlerdeki çalışma koşullarında döndükten sonra önlemlere rağmen herhangi bir iyileşme olmadığı, aksine özellikle kamera arkasında çalışanlar için koşulların daha da geriye gitmiş olması dikkat çeken bir diğer nokta olarak öne çıkıyor.

Aşılması gereken sorunlardan bir diğeri ise dijital platformların set çalışanlarına ne kadar pay ayıracağı. 2009'da yapılan anlaşma sırasında sektörün dijital ayağı henüz başlangıç aşamasında olduğu için bazı platformlar indirim almışlardı. Dolayısıyla IATSE, Apple, Amazon, Netflix ve Facebook gibi şirketlerin de endüstri standartlarında ödeme yapması isteğindeler.

Vanity Fair'e konuşan kameraman asistanı Sarah May Guenther, IATSE'nin üyelere birikim yapmaya başlamalarını ve gelirsizliğe hazırlanmalarını söylediğini açıkladı. Habere göre bazı prodüksiyonlar grev ihtimali nedeniyle çekimleri bitirebilmek için 7 gün aralıksız çalışmaya başladı. Zira pek çok prodüksiyon sıkı bir takvim uyguladığı için olası grev pek çok yapım için kötü sonuçlar doğuracak. 

1893'teki kuruluşundan bu yana geçen 128 yılda hiç grev kararı almayan IATSE, grev kararı aldığı takdirde ABD'deki eğlence sektörü 1945'ten bu yana en büyük grevine adım atmış olacak. 2007-2008 döneminde ABD'deki Senarist Birliği de grev kararı aldı ve yaklaşık 12,000 birlik üyesi 3 aylığına iş bıraktı.

  
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER