HFPA, Altın Küre ödüllerini törensiz dağıtmayı planlıyor

HFPA, Altın Küre ödüllerini törensiz dağıtmayı planlıyor
Altın Küre ödüllerini düzenleyen Hollywood Yabancı Basın Birliği'nden (HFPA) yeni bir açıklama geldi. HFPA, bu yılki ödülleri törenle ya da törensiz dağıtmayı planı yapıyor.

Birliğin 87 üyesi içinde hiç siyah üyenin olmaması, birlik üyelerine yapılan bazı ödemelerde salgına rağmen büyük artış yaşanması, üyelerin bir kısmının adaylar belli olmadan önce bazı şirketlerden ve kişilerden hediye ya da ücretsiz seyahat kabul etmesi gibi nedenlerden dolayı Altın Küre'nin güvenirliği bir kez daha tartışma konusu olmuştu. Netflix, Amazon ve 100'dan fazla önde gelen PR şirketinin konuyla ilgili tepkilerinin de etkisiyle birlik bir reform hareketi başlatacağını açıklamıştı.

Törenin uzun yıllardır yayıncısı olan NBC ise birliğin reformlar için zamana ihtiyacı olduğunu belirterek 2022'deki törenin yayınından Mayıs ayında çekildi. Bu nedenle gelecek yıl 79. kez düzenlenmesi planlanan Altın Küre'nin iptal olup olmayacağı merak ediliyordu. HFPA ise bugünkü açıklamasında 2021'deki performansları ödüllendirmek adına Altın Küre'yi bir kez daha dağıtacaklarını açıkladı. 1 Ekim'de birliğe kabul edildiği duyurulan, %29'su siyah gazeteci olan 21 yeni üye de gelecek seçimde oy kullanabilecek.

Variety'nin haberine göre yazar grevi nedeniyle 2008’de törensiz düzenlenip basın toplantısıyla açıklanan Altın Küre'de olduğu gibi gelecek ödüllerin de basın toplantısıyla dağıtılma ihmali bulunuyor. Ayrıca HFPA'nın yeni açıklaması performanslara vurgu yaptığı için müzik-yönetmen gibi kategorilerin akıbeti merak konusu oldu.

Geleneksel olarak Oscar'dan önce düzenlenen Altın Küre'nin 27 Mart 2022'deki törenden önce dağıtılıp dağıtılamayacağı da benzer şekilde belli değil. HFPA'nın yakında takvimle, olası törenle ve diğer detaylarla ilgili yeni bir açıklama yapması bekleniyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER