Netflix ve Amazon, Altın Küre'yle olan bağını askıya aldı

Netflix ve Amazon, Altın Küre'yle olan bağını askıya aldı
Netflix ve Amazon, Altın Küre'yle olan bağını askıya aldı. Netflix'in eş-CEO'su Ted Sarandos ve Amazon Studios'un başkanı Jennifer Salke, ödülleri dağıtan HFPA ciddi reform yapana kadar iş birliklerini durdurduklarını açıkladı.

Ne olmuştu?

Los Angeles Times, 21 Şubat'ta yayınladığı bir yazıyla Hollywood Yabancı Basın Birliği'ni (HFPA) yeni bir tartışmanın odağı haline getirdi ve ödüllerin güvenilirliği bir kez daha sorgulanmaya başladı.

Buna göre hali hazırda 86 üyesi olan HFPA'nın siyahi bir üyesi yok. Salgına rağmen üyelere yapılan ve "yasa dışı olarak adlandırılabilecek" bazı ödemelerde büyük artış yaşanmış durumda. Ayrıca üyelerin bir kısmı, adaylar belli olmadan önce bazı şirketlerden ve kişilerden hediye ya da ücretsiz seyahat kabul ediyor. Hatta LA Times'ın makalesinde 30 üyenin (iki adaylık kazanan) Emily in Paris'in yapımcısı tarafından çekimler devam ederken Paris'te ağırlandığı dile getirildi.

HFPA'nın reform paketi

Bunun üzerine kurumun yapısında değişikliğe gidileceğini ve tepkileri ciddiye aldığını açıklayan HFPA'dan yaklaşık iki ay sonra bir reform duyurusu geldi. Açıklama HFPA'nın yapım ortakları NBCUniversal ve Dick Clark Productions tarafından da desteklendi.

HFPA'nın reform paketine göre 2021 içinde en az 20 üye daha kabul edilecek ve ağırlık siyahi üyelere verilecek. Gelecek 18 ayda üye sayısının %50'den fazla artırılması amaçlanacak. HFPA üyelerinin Güney Kaliforniya'da yaşaması kuralı kaldırılacak ve artık yabancı basın için çalışan gazeteciler için ABD'de yaşıyor olmaları yeterli olacak. Bir üyenin başka bir üye tarafından tavsiye edilmesi kuralı da kaldırılırken her bölgeden belli sayıda gazetecinin kabul edilmesi kuralı da artık uygulanmayacak.

Promosyon ürün ya da seyahat kabul edilmesi konusuna da değinen HFPA, basın üyelerinin seyahatlerine açıklık ve düzenleme getireceklerini de belirtti. Kuruma Genel Müdür, EDI Bölüm Başkanı, İnsan Kaynakları Bölüm Başkanı ve Finans Direktörü de dahil olmak üzere profesyonel bir yönetim grubu alınacak. Din, dil, cinsel yönelim ve ırk ayrımı yapılmamasına yönelik çalışmalarda bulunacak EDI Bölüm Başkanı'nın 1 Eylül'e kadar işe alınması hedefleniyor.

Netflix, Amazon, Times's Up ve 100'den fazla PR şirketinin tepkileri

Peki, HFPA'nın reform paketi tatmin edici oldu mu? Hayır.

Sarandos, kurumun üye yapısında ve işleyişinde daha anlamlı değişiklikler yapılana kadar HFPA'yla olan iş birliklerini kestiklerini ve kurumun etkinliklerine katılmayacaklarını belirtti. Üyelerin %10'unun pakete dair karşı oy vermesinden, çekimser kalmasından ya da oy kullanmamasından da rahatsız olan Sarandos, 18 aylık planın kabul edilemez olduğunu da belirtti. Shonda Rhimes ve Ava DuVernay, verdiği karar sonrası Netflix'e teşekkür eden açıklamalarda bulundular.

Amazon Studios'un başkanı Jennifer Salke'nin benzer açıklaması ise Netflix'in açıklamasından hemen sonra geldi. Time’s Up, HFPA'nın reform paketini göz boyama olarak nitelendirirken 100'den fazla PR şirketi ise ortak açıklamada yetersiz olduğunda hemfikir oldu. Gösterilen tepkilerin bir diğer ortak noktası ise HFPA'nın ucu açık değişiklikler yapmak yerine gerekli ve gerçekçi adımları hızlı atması ve bu köklü değişikliklerin gelecek ödül töreni gelmeden yapılması. 

Netflix ve Amazon'un iş birliğini kesme kararlarının Golden Globes'u ve 2022'deki töreni nasıl etkileyeceği, boykot ya da erteleme olup olmayacağı ise merak konusu.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER