Altın Küre'nin güvenilirliği bir kez daha tartışma konusu oldu

Altın Küre'nin güvenilirliği bir kez daha tartışma konusu oldu
Altın Küre'nin güvenilirliği bir kez daha tartışma konusu oldu.

28 Şubat'ı 1 Mart'a bağlayacak gece düzenlenecek törenle bu yıl 78. kez sahiplerini bulacak Altın Küre Ödülleri'nin adayları pek çok tartışmayı beraberinde getirmişti. Los Angeles Times'ta yayınlanan yeni bir makale ise bu tartışmaları başka bir boyuta taşıdı. Makalede sektörden 50'ye yakın kişinin yaptığı açıklamalara yer veriliyor.

Makaleye göre ödülleri düzenleyen Hollywood Yabancı Basın Birliği (HFPA), kar gütmeyen bir kuruluş olmasına rağmen üyelerine düzenli olarak "yasa dışı olarak adlandırılabilecek" şekilde bazı ödemeler yapıyor. Üstelik 2020 mali yılında üyelere toplamda 2 milyon dolarlık ödeme yapıldığı ve bunun salgına rağmen üç yıl önceki ödemelerin yaklaşık 3 katı kadar olduğu da vurgulandı. Yapılan açıklamalar derneğin para kazanmak için sömürülmesi şeklinde devam ediyor.

Ama bu kadar değil. Aday listesini de gündeme taşıyan makalede dikkat çeken bir nokta ise "Emily in Paris" dizisi üzerine. Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin 30'dan fazla üyesinin Emily In Paris dizisinin çekimleri sırasında yapımcılar tarafından Fransa’ya getirildiği ve tüm masrafları karşılanarak ağırlandıkları da iddia edildi. Ödüllerde iddialı olduğu düşünülmeyen Emily in Paris, iki dalda aday olarak yer alıyor. Ayrıca 87 üyesi olan birlikte karar verici kısımda hiç siyahi üye olmaması da tartışma yaratan bir diğer nokta oldu.

HFPA'yla ilgili güvensizlik iddiaları son olarak Norveçli gazeteci Kjersti Flaa üzerinden gündeme gelmişti. Flaa, üyelik başvurusunun kabul edilmemesi üzerine bir dava açsa da nihayetinde davası reddedildi. Flaa, davasında birliği rüşvet kültürünü benimsemekle, basın erişimini tekelleştirmekle, üyelerinin gelirlerini uygunsuz biçimde desteklemekle suçlamıştı.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER