Video Sanatı Üzerine Konuşmalar: Françoise Parfait Pera Müzesi’nde!

Video Sanatı Üzerine Konuşmalar: Françoise Parfait Pera Müzesi’nde!

Pera Müzesi, sanatçı konuşmaları ve güncel temalar üzerine tartışmaları birleştiren “Video Sanatı Üzerine Konuşmalar” dizisine devam ediyor. 22 Nisan Çarşamba günü saat 19:00’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek etkinliğin bu ayki konuğu, yazar, sanatçı ve akademisyen Françoise Parfait.

Pera Müzesi, “Video Sanatı Üzerine Konuşmalar” dizisinde bu kez Françoise Parfait’yi ağırlıyor. Performans sanatçıları, deneysel sinemacılar, müzisyenler ile plastik sanatlarda üreten sanatçıların 1960’lardan beri yazmakta olduğu video tarihinde uzmanlaşmış olan Parfait, halen Paris’teki Sorbonne Üniversite’sinde Sanat ve Medya alanında dersler vermeye devam ediyor. Parfait, aynı zamanda Fransa’da video sanatı üzerine en kapsamlı çalışmalardan biri olan “Video: Çağdaş Bir Sanat” adlı kitabın da yazarı.

22 Nisan Çarşamba günü saat 19:00’da Melis Tezkan’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek konuşmada, Françoise Parfait video sanatı üretimlerinde rastladığımız önemli estetik ve sanatsal soruları irdeleyecek. Konuşmasında, “dijital” disiplinlerin yaygınlaşması ile değişen süreçlerden bahsedecek olan Parfait, özellikle güncel sanat örneklerinde bolca kullanılan hareketli görüntü ve yerleştirme tekniklerinin devamlılığı ve günümüze kadar geçirdiği değişimler üzerine düşüncelerini de dinleyicilerle paylaşacak.

Ayda bir kez gerçekleşen Video Sanatı Üzerine Konuşmalar serisi, video sanatı aracılığıyla çalışmalar üreten sanatçı, küratör ve araştırmacıları bir araya getirerek ortak bir platform oluşturmayı amaçlıyor.

**Etkinlik dili Fransızcadır, Türkçe ardıl çeviri olacaktır. Konuşma ücretsizdir.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER