25. yılında Hubble’ın Uzay Yolculuğu Nat Geo'da!

25. yılında Hubble’ın Uzay Yolculuğu Nat Geo'da!
Uzaya fırlatıldığından beri, NASA’nın en ünlü teleskobu inanılmaz galaksilerin, patlayan yıldızların ve devasa nebulaların fotoğraflarını Dünya’ya gönderdi ve evreni anlama limitlerimizde bir devrim yarattı. National Geographic Channel, 19 Nisan’da Hubble’ın Uzay Yolculuğu ile NASA’nın muhtemelen en başarılı bilim projesini 25. yılı için (#Hubble25) belgesele döküyor. 
 
24 Nisan 1990’da uzaya gönderilen Hubble’ın inşa edilip fırlatılması, NASA’nın Apollo Moonshot projesinden daha uzun sürdü. İlk başta bulanık fotoğraflar gönderen Hubble, neredeyse NASA’nın çökmesine sebep oluyordu; fakat 3 sene sonra başarılı bir tamir operasyonuyla kurtarıldı ve bugün ikonik olarak nitelendirilen daha önce görülmemiş galaksilerin, yıldız oluşumlarının ve Eagle ve Horsehead Nebula’larının fotoğraflarını kusursuzca çekmeyi başardı.  
 
22 Nisan’da başlayacak Yıldızlarla Buluşma talk show’unun sunucusu astrofizikçi Neil deGrasse Tyson tarafından sunulan Hubble’ın Uzay Yolculuğu, NASA’nın devrim yaratan teleskobunu içlerinde Stephen Hawking’in de bulunduğu aktörlerle röportajlarla anlatıyor. 
 
Neil deGrasse Tyson, “Hubble insanların evrene bakış açılarını değiştirdi. Teleskop, bilimin, mühendisliğin ve son olarak şiirin mükemmel bir birleşimi. Görseller o kadar güzel, o kadar ince detaylarla donatılmış ki, evrenin güzelliği ve sonsuzluğunu benimsemek için herhangi bir tanımlaya ihtiyaç duymuyorsunuz.” şeklinde konuştu.
 
Araştırma ve geliştirmeyle geçen yılların ardından, Space Shuttle Challenger’ın yarattığı felaket sebebiyle fırlatılması geciken 13 metrelik teleskop 1990 yılında uzaya fırlatıldı. Zafer anı, NASA’nın içerideki 2.4 metre uzunluğundaki lensin kusurlu olduğunu fark etmesiyle hızlıca kayboldu. Pek çok insan, uzay projelerinin devamının optiklerin tamir edilebilmesine bağlı olduğunu düşündü.
 
O zamandan beri, Hubble minimum pil gücüyle çalışıyor. Teleskop, uzayın yörüngesinde dönerken her türlü sarsıntıya karşı ayakta kalıyor ve en uzak noktalardaki tahmin edilemez detayların keskin fotoğraflarını çekiyor. 13 milyar yıl yaşındaki galaksileri görebilen Hubble dünyanın en ünlü teleskobu.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER