BELGESEL | NTV, bu hafta sonu belgesel dolu!

BELGESEL | NTV, bu hafta sonu belgesel dolu!
NTV, bu hafta sonunu belgesellere ayıtdı. Sende Cumartesi Pazar'ın keyfini birbirinden farklı belgeseller izleyerek çıkarmak istiyorsan işte program;

Çocuğuma Ne Dokundu?: Alerjiler (Allergies: Modern Life And Me)
11 Nisan Cumartesi 19:05

Alerjiler yükselişte ve giderek salgın hastalıklara dönüşüyor. Ama ilginç bir biçimde yalnızca batı dunyasında...
Peki insanları alerjik yapan hayat tarzı olabilir mi?

Son araştırmalar, alerjik bünyeli insanların artmasının sebebinin, insan vücudundaki bakterilerin değişime uğraması olduğunu gösteriyor.

BBC imzalı belgesel, bu iddiayı iki alerjik bünyeli aile üzerinde yürüttüğü eşiz bir deneyle sorguluyor.
Suçlu gerçekten de modern dünya mı?
Batılı hayat tarzı bu bakteriyi nasıl etkiliyor?
Bakterideki bu değişiklikler insanda neden alerjiye sebep oluyor?
Alerji salgını nasıl durdurulabilir?Bir Medya Patronunun Portresi: Murdoch (Murdoch: How the newsman became the story)
11 Nisan Cumartesi 21:15
1. Bölüm 


BBC yapımı belgeselin ilk bölümü, bir medya patronunun evrimine odaklanıyor. Avusturalya’da elit bir yatılı okulun ardından İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nde okuyan Murdoch, babasının ani ölümüyle The Herald and Weekly Times Group’un başına geçti. 1964’te Avustralya’nın ilk ulusal gazetesi olan The Australian’ı çıkardı. İlerleyen yıllarda siyasal ağırlığı olan bir adama dönüşen Murdoch, 1972’de İşçi Partisi’ni 23 yıl aradan sonra Gough Whitlam’la iktidara taşımak için gazetelerini kullandı. Birleşik Devletler’de Ronald Reagan’ı desteklerken Birleşik Krallık’ta Margaret Thatcher’ı ideolojik ruh eşi olarak görüyordu.Dünyanın En Meşhur Canisi:
Karindeşen Jack (Jack the Ripper: Prime Suspect)
11 Nisan Cumartesi 23:00

1888 sonbaharında bir katil Londra sokaklarında dehşet saçıyordu. Kurbanları Whitechapel’in yoksul mahallerinden bir dizi hayat kadınıydı. Bu cinayetler zaman içinde tarihin en meşhur faili meçhul vakalarına dönüşecekti. Bu korkunç cinayetler dizisi aynı zamanda Victoria İngiltere’sinin bir şehri dehşete sürükleyen en karanlık yönlerini de sergiliyordu.

11 cinayet soruşturuldu; beşinin aynı katilin işi olduğu düşünülüyordu. Bir prensten bir Kuzey Amerikalıya, bir kraliyet doktorundan Polonyalı bir çizme imalatçısının kadar yüzden fazla sanık öne sürüldü. Hiçbirinin suçlu olduğu tam olarak ispatlanamadı. Peki bu cani neden yakalanamamıştı?

120 yıldan uzun bir süre sonra, modern bilim belki de bu dosyaya ışık tutabilir. Dünyanın öbür ucunda, Avustralyalı bilim insanları büyük bir başarıya imza atarak 122 yıllık bir kurukafadan DNA örneği çıkardılar: Bu kurukafanın Avustralya’nın ilk seri katili ve Karındeşen Jack cinayetleri sanığı Frederick Bailey Deeming’e ait olduğu düşünülüyor. Şimdi, dünyanın önde gelen adli tıp dedektiflerinden Robin Napper, daha önce hiç ciddi biçimde soruşturulmayan Deeming’i mercek altına alıyor.İnsanın en eskisinden bir sonraki dostu: Ked
i Günlükleri (Little Cat Diaries)
12 Nisan Pazar 19:05


Yeme
ğini ver, suyunu ver, Gerisini kendi halleder… Peki nasıl?

Kasabaya yeni gelmiş, sahipsiz gibi duran, mütecaviz ve kısırlaştırılmamış bir erkek… Sahibinin sunduklarındansa bizzat yakalayıp öldürmeyi tercih eden bir avcı…Ve kendine yeni yeni sahipler edinmek için evini terk eden bir kaçak…

BBC imzalı belgesel, kedilerle sahipleri arasındaki ilişkinin kafanızda canlandırdığınızdan çok farklı olduğunu gösteriyor.Bir Medya Patronunun Portresi:
Murdoch (Murdoch: How the newsman became the story)
12 Nisan Pazar
21:15
2. Bölüm


BBC imzalı belgesel dünyaca ünlü medya patron Rupert Murdoch’un hayatını anlatmaya devam ediyor.

Danışmanları itiraz etse de Rupert Murdoch’un İngiliz televizyon kanalı Sky’ın muazzam bir başarı sağlayacağından hiç kuşkusu yoktu. Ne var ki Sky onu milyarlarca dolar borca sokacak ve az daha tüm imparatorluğunun ellerinden kayıp gitmesine yol açacaktı. Murdoch’un News Corporation’ı ancak bir yıl boyunca bankalara yalvardıktan sonra çöküşün eşiğinden dönebilecekti. Daha sonra Avustralyalı rakibi Kerry Packer’a savaş açıp rakip bir SüperLig kuracak ancak yıllar süren karşılıklı atışmalar ve harcanan milyonlarca doların ardından iki dev ateşkes ilan etmek zorunda kalacaktı. Seçim zamanı gazetelerinin ön sayfalarındaki desteğe muhtaç Avustralyalı ve İngiliz siyasi liderler etrafında pervane olurken Beyaz Saray provakatif Fox News’u dikkatle takip edecekti.Japon İş
i Emeklilik (The Great Japanese Retirement)
12 Nisan Pazar
22:05

Düşük doğum oranları, uzun ömürler…
Japonya hızla yaşlanıyor!

BBC imzalı belgesel bu durumun ekonomik ve sosyal etkilerini araştırıyor.

Japonya’yı bir uçtan bir uca dolaşan Anita Rani, Japon toplumuna hem eğlenceli hem de düşündürücü bir perspektiften bakıyor. İnsanların büyük bir kısmının çok uzun bir hayat sürdüğü ve çok azının çocuk sahibi oldu bir ülke nasıl ayakta kalabilir? Azalan işgücü ekonomiyi nasıl etkiler? Dahası, bu azalan nüfus dünyanın geri kalanı için ne anlam ifade etmektedir? Dünya nüfusu giderek artarken Japonya’nınki azalıyor. Düşük doğum oranları ve yüksek yaşam süresi ortalamaları, Japonya’yı yaşlı ve hızla daha da yaşlanan bir topluma dönüştürüyor ve bu durum hem ekonomi hem de sosyal hayat üzerinde sarsıcı etkiler doğuruyor.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER