Panorama Seyirci ödülüne layık görülen film: También La Lluvia

Panorama Seyirci ödülüne layık görülen film: También La Lluvia
Berlin Film Festivali’nde Panorama Seyirci ödülüne layık görülen Icíar Bollaín’ın yönetmenliğindeki film, ekrana geliyor.

Ülkemizde Yağmuru Bile adıyla gösterime giren También la lluvia, İspanya’nın Oscar aday adayı olarak belirlenmiş, Berlin Film Festivali’nde ise Panorama Seyirci ödülüne layık görülmüştü. Senaryosunu Ken Loach’un daimi senaristi Paul Laverty’nin yazdığı filmi, Te doy mis ojos ve Mataharis’teki başarısı ile kendinden söz ettiren Icíar Bollaín yönetti. İdealist yönetmen Sebastian, Kristof Kolomb ile ilgili bir film çekmek için çırpınmaktadır.

Filmin yapımcısı Costa, maliyeti düşürmek için her şeyi ucuza kapatan, düşük yevmiyelerle figüran çalıştıran açgözlü bir adamdır. Kristof Kolomb’un Hıristiyan kimliğinin mitini tersine çevirecek, açgözlülüğünü ve vahşi eğilimlerini göstereceklerdir. En ucuz ve Latin Amerika’da en “yerli” ülke olan Bolivya’daki çekimler sırasında, içme suyunun özelleştirilerek küresel şirketlere devredilmesi nedeniyle ayaklanmalar başlar. Emniyet güçleri direnişçilere karşı acımasız biçimde güç kullanarak isyanı bastırmaya çalışır. Yerli halk en temel yaşamsal madde olan su için savaşmaya kararlıdır.

‘Yağmuru Bile’ (También La Lluvia), 26 Haziran Cuma saat: 23:00'de E2'de.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER