NTV Belgesel Kuşağı: Cosmos: A Spacetime Odyssey

NTV Belgesel Kuşağı: Cosmos: A Spacetime Odyssey
BÜYÜK BİLİM İNSANI CARL SAGAN’IN İZİNDE EVRENE DAİR YENİ KEŞİFLERİN IŞIĞINDA
 
Bu belgeselden sonra, yıldızlar size bir başka görünecek…
 
Çoğu efsanenin birden fazla öyküden oluştuğu, ancak yalnız bir kahramanının olduğu söylenir. Kozmos ise çok sayıda kahramanı olan tek bir öykü. Bu, insanoğlunun kuşaklar boyunca uzay ve zamandaki yerimizi keşfedip doğa kanunlarını anlamaya başlayışının destanı.

 
13 bölümlük belgesel boyunca araştırmalarımızı üç ana tema üzerinde yoğunlaştıracak ve kuşaklar boyunca araştırmacıların evrende nerede, hangi zamanda ve kim olduğumuzu anlamaya yönelik, henüz emekleme aşamasındaki bilgilerimizi artırmak için bilimsel değerlerden nasıl faydalandığını göreceğiz. Asla değişmeyecek tek şey, araştırmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyecek olmamız. Çünkü biz, hiç bitmeyecek bir yoldayız…

 

1. Bölüm
Carl Sagan, meşalesini aynı zamanda akıl hocası olduğu astrofizikçi Neil deGrasse Tyson’a devretti. Ve şimdi biz, kozmik adresimizi ve uzay-zamandaki koordinatlarımızı keşfetmek için yola çıkıyoruz. İlk durağımız, bu uçsuz bucaksız sonsuzluğa ilk kez dikkatli gözlerle bakan, Rönesans İtalya’sınıdan çılgın ve meraklı bir rahip. Çok daha geniş bir evren fikri, onun için adeta aşk gibi bir şeydi. Fakat Giordano Bruno’nun zamanında bu konudan bahsetmek bile öldürülmenize neden olabilirdi. Yine de, onun tek başına ve kararlılıkla izini sürdüğü tutkusu, kendisinden sonra gelen bilim insanlarına kozmosun ne olduğunu öğrenmek için katı bilimsel standartlar geliştirmeleri konusunda ilham kaynağı oldu.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER