Netflix, içerik yatırımı için yine 2 milyar dolarlık borç finansmanına gidiyor

Netflix, içerik yatırımı için yine 2 milyar dolarlık borç finansmanına gidiyor
Netflix, içerik yatırımında kullanmak üzere yeniden borç finansmanına gidiyor. Son olarak Ekim 2018'de iki milyar dolarlık ek gelir sağlayan (1.1 milyar € ve 800 milyon $) şirket, yeniden aynı yolla iki milyar dolar elde edeceğini duyurdu.

10.5 yıllık vadeyle Euro ve Dollar bonosuyla elde edilecek borçlanmadan gelecek parayla birlikte Netflix'in şimdiye kadar borçlanma finansmanıyla elde ettiği gelir 10 milyar dolara çıkıyor. Böylece uzun vadeli borcu da 12.3 milyar dolara çıkacak. Şimdiye kadar uzun vadeli borçlarının çoğunu ödemesi gerekmeyen şirketin Ekim 2018'deki borçlanmasının vadesi de 2029. Şirket yılın ilk çeyreğinde gelir oranının %3'üne denk gelen 135.5 milyon dolar faiz ödemesi yaptı.

İçeriğe yaptığı yıllık yatırım 13 milyar doları bulan şirketin bu yılki içerik harcamasının 15 milyar doları bulması bekleniyor. Ayrıca son olarak İspanya'da bir prodüksiyon merkezi açan platform birkaç gün önce New York'ta da bir merkez açacağını da duyurdu. Geçtiğimiz çeyrekteki rakamlarını geçtiğimiz hafta açıklayan Netflix'in gelirlerinde %22 artış yaşandı ve ücretli üye sayısı dokuz milyon civarı artarak 150 milyona yaklaştı. Netflix, bir önceki borç finansmanı kararından sonra gelen eleştirilere elde ettiği gelirler, kar oranı ve üye artışı oranında planlı hareket ettikleri şeklinde cevap vermişti.

CEO Reed Hastings, yaptığı yeni açıklamada gelecek yılla birlikte şirketin kendi kendisine yetmesini beklediklerini ve borçlanmayla finansmanı kesmeyi hedeflediklerini belirtti. Ancak şirketin yakında Apple TV+, Disney+ ve Warner Media gibi yeni rakiplerinin ortaya çıkmasından etkilenmesi de bekleniyor. Apple ve Disney, Netflix ile rekabet edebilmek için Netflix'in standart paketinin neredeyse yarısına gelecek bir fiyatlandırmayla pazara girmeye hazırlanıyor.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER