Netflix bir adım öne geçti: Akademi adaylık kurallarında değişikliğe gitmedi

Netflix bir adım öne geçti: Akademi adaylık kurallarında değişikliğe gitmedi
Online platformların filmlerinin Oscar'a aday olma tartışmasında Netflix bir adım öne geçti. Akademi'nin dünkü kurul toplantısında yapılan tüzük değişikliği oylamasında hayır kararı çıktı.

Buna göre yedi gün boyunca günde üç kez gösterilen filmler Oscar'a aday olmaya devam edecek. Ayrıca filmler ilk günden Netflix veya Amazon Prime gibi online platformlarda da yayınlanabilecek.

Geçtiğimiz Oscar töreninde Alfonso Cuaron'un filmi Roma'nın üç ödül kazanmasının ardından çıkan tartışmada bazı taraflar online platformların filmlerinin TV kategorisinde olması gerektiğini savunarak Oscar adaylığına karşı çıktı. Bu isimlerin en öne çıkanı Steven Spielberg'ün yeni filmi West Side Story'nin hazırlıkları nedeniyle toplantıya katılmadığı öğrenildi. AMC, Regal ve Cinemark gibi A.B.D.'nin önde gelen sinema zincirleri ise filmlerin online platformlara gelmeden önce üç aylık bir vizyon süresinin olması gerektiğini savunuyor.

Akademi toplantıda "En İyi Yabancı Film" kategorisinin isminin "En İyi Uluslararası Film" olarak değiştirilmesi kararını da aldı.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER