A.B.D.'de birlikler arası kriz büyüyor: 7000'den fazla senarist menajerini kovdu

A.B.D.'de birlikler arası kriz büyüyor: 7000'den fazla senarist menajerini kovdu
A.B.D.'deki eğlence sektörünün yeni krizi büyümeye devam ediyor. 

Senaristler Birliği WGA ve menajerleri temsil eden ATA arasındaki anlaşmanın süresinin dolmasının ardından yenisinin imzalanması için masaya oturulsa da ilk aşamada sonuç alınamamıştı. Hatta WGA, geçtiğimiz hafta sektörün dört büyük şirketine yaptıkları paket anlaşmalarla temsil ettikleri senaristlerden fazla para aldıkları iddiasıyla dava açtı.

Bugün de WGA'dan bir hamle daha geldi. Bir süredir dillendirilen anlaşma sağlanana kadar menajerlerle ilişiğin kesilmesi durumu artık resmiyete bindi. Birliğe bağlı 7000'den fazla senarist tüzüklerini kabul etmeyen yetenek ajanslarına bağlı menajerlerini kovdu. WGA'nın açıklamasına göre 12 Nisan itibarıyla birliğin 8800 aktif üyesinin menajeri vardı. Fesih mektubunu göndermeyen üyelerse aktif olarak çalışmayanlar ya da emekli olanlar.

WGA, ajansların paketleme ücretine karşı çıkan tüzüklerini kabul etmesini ve %10'luk pay sistemine geri dönülmesini talep ediyor. Ayrıca prodüksiyon merkezi olarak da çalışıp müşterilerinin patronu olarak konumlanmayı çıkar çatışması yarattığı gerekçesiyle bırakmasını talep ediyor. ATA'ya bağlı şirketler ise en büyük gelir kaynakları olarak görünen bu iki hususla ilgili anlaşma yapmaya şimdilik yanaşmamış durumda.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER