A.B.D.'de Senaristler Birliği dört büyük menajerlik şirketine dava açtı

A.B.D.'de Senaristler Birliği dört büyük menajerlik şirketine dava açtı
A.B.D.'deki eğlence sektörü bir kez daha çıkmaz içinde.

İki yıl kadar önce Senaristler Birliği ve Yapımcılar Birliği arasındaki süresi dolan anlaşma taraflar arasında gerilime sebep oldu ve grevin ucundan dönülmesiyle birlikte üç yıllık bir anlaşma imzalandı. Ancak şimdi de Senaristler Birliği (WGA) ile menajerleri temsil eden ATA arasında kriz çıktı.

Taraflar arasındaki anlaşmanın süresi 6 Nisan'da doldu, ancak henüz bir uzlaşma sağlanmış değil. Hatta son gelişmeler ışığında uzlaşma konusunun şimdilik uzakta olduğu belirtiliyor. Çünkü WGA, Los Angeles'ta mahkemeye başvurarak sektörün dört büyük menajerlik şirketine güvene dayalı aykırı hareket ederek kanuna aykırı davranma suçlamasıyla dava açtı.

Açılan dava CAA, WME, ICM Partners ve UTA'ye yönelik. Davanın temelinde ise menajer şirketlerinin müşterileri olan senaristlerden almaları gerekenden daha fazla ücret alması, bunun da tarafların daha önce imzaladığı "Taft-Hartley Act" olarak bilinen sözleşmeye aykırı olduğu iddiası yatıyor.

Davada taraf olan birlik üyesi senaristler Patricia Carr, Ashley Gable, Barbara Hall, Deric A. Hughes, George Johannessen, Deirdre Mangan, David Simon ve Meredith Stiehm.

Stein, yaptığı açıklamada "Dizim satıldığında CAA kendisi için bir paketleme ücreti anlaşması yapmış.Bunu altı yıl ve 134 bölüm sonra öğrendim. Meğerse CAA'yle çalıştığım bunca yılda kazandığım her doların %94'ü onların olmuş. Bu kabul edilemez. Bir menajer müşterisinden %10 almalıdır - 20 değil, 50 değil, benim durumunda olduğu gibi %94 değil. %10 yeterli," sözlerine yer verdi.

Paketleme anlaşmasına WGA'nın menajerlik şirketleriyle 1976'da yaptığı anlaşmadan beri izin veriliyor. Ancak Segall'in açıklamasına göre birlik bundan uzun süredir rahatsız durumda. Tarafların eski anlaşması bu konuyu düzenlemeye imkan sağlıyor olsa da bu konuda başarısız olundu. Segall'e göre menajerlik şirketleri de %10 komisyon modelini terk etti ve paketleme gelirini odaklanmış durumdalar.

David Simon ise kendi açıklamasında Homicide: Life on the Streets dizisine yer verdi. Buna göre diziyle ilgili kar dağılımı konusunda CAA, toplam yerine net kar üzerinden bir dağılım anlaşması yaptı. Ancak şimdiye kadar Simon diziden herhangi bir kar payı alamamış olsa da kendisi için farklı ve daha iyi bir anlaşmaya imza atan CAA, kar dağılımından pay alabiliyor.

Anlaşmanın süresinin dolmasına az bir zaman kala WGA'nın başlattığı imza kampanyası sonrası sektörün pek çok önde gelen isminin de olduğu 800'den fazla senarist, birliğin ortak karar vermesi durumunda menajerleri kovacaklarına dair bir bildiriye imza attılar. Bunun ışığında başlayan görüşmeler geçtiğimiz cuma günü bozuldu ve henüz ATA ile WGA yeni bir tarih belirlemedi.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER