Akademi’nin 5.5 milyon dolarlık reyting artırma planı

Akademi’nin 5.5 milyon dolarlık reyting artırma planı
Bu makale The Hollywood Reporter dergisinin 16 Ocak tarihli sayısında yayımlanmıştır. Makaleyi orjinal dilinde okumak isteyenler için ilgili link yazının sonundadır. İngilizce bilmeyen okurlarımız için makaleyi Arman Güvenç çevirdi.
Buyrun!Gregg Kilday | THR
 
Geçen yılın Oscar yayını 45 milyon seyirci ve 12.9 18-49 demosuyla çıtayı zorlu bir seviyeye yükseltti. Ki bu, televizyonun Friends’in 2004’te yayınlanan final bölümünden beri en çok izlenen spor dışı yayınıydı. Şimdi, yapımcılar Neil Meron ve Craig Zadan 22 Şubat yayını için bu rakamları yinelemeye çalışırken Akademi de bir plan hazırlıyor.
 
Haworth Marketing + Media’nın bir kopyası THR’ın eline geçen raporuna göre kar amacı gütmeyen kurum seyirciyi programa çekebilmek amacıyla ulusal kanal dışı medya alımları yapabilmek için yaklaşık 5.5 milyon dolar tahsis edecek. Tanıtım faaliyetlerinin çoğunu kanaldaki ve internet sitelerindeki reklamlarla ABC üstlenip, yaklaşık bir milyon dolar harcarken; Akademi farklı bir medya stratejisiyle kablolu yayın, uydu, radyo, sosyal medya, YouTube ve mobil yerleştirme alımları yapıyor. Törenin sunucusu Neil Patrick Harris’in yer aldığı ilk tanıtımlar tatil süresince yayınlanmaya başlandı.

Bu girişim bu yılkı reytinglere karşı muhtemel tehditleri alt etmek için tasarlandı. Üç yıldır Akademi ile çalışan Haworth’un 18 Aralık tarihli raporuna göre “adaylıkların geniş kitlelerin ilgisini çeken büyük gişe filmleri yerine sanat filmlerine odaklanacağı” öngörülmüştü. Raporda ayrıca “karşı yayınların da sorun oluşturacağı” bilgisi yer alıyordu ki ödül töreni bu sene AMC’nin The Walking Dead’i, PBS’in Downton Abbey’si ve HBO’nun Girls’ü karşısında yayınlanacak.
 
Tüm medya bütçesinin geçen yılla aynı olacağını düşünen Akademi, plan hakkında yorum yapmayı reddetti. Rapora göre hedef Ellen DeGeneres’in sunduğu geçen yılki törenle aynı sayıda seyirci çekebilmek (oysa Akademi kaynakları seyirci sayısını arttırmayı umduklarını belirtiyor). Geçen yılki tören DeGeneres’in hayran kitlesini ve günlük sohbet programı platformunu kullanarak seyircisini artırmıştı. Harris sosyal medyada küçümsenecek biri olmasa da, 12.6 milyon Twitter takipçisi DeGeneres’in 37.2 milyon takipçisi yanında sönük kalıyor. Harris’in erişimini artırmak için Haworth Akademi’nin sosyal medya alımlarını bu yıl yüzde 82 artırarak 500.000 doların üstüne çıkmasını öneriyor.
 
En çok para da, -2.9 milyon dolardan fazla-, ödül töreninden önceki hafta kablolu kanal reklamlarına harcanacak. Bu paranın yaklaşık 210.000 doları DirecTV ve Dish gibi uydu yayın sağlayıcılarına giderken 315.000 dolar sosyal medya için harcanacak. Ve yayın sırasındaki faaliyetler sosyal medyaya aktarılacak. Facebook ile Twitter’a 73.000 dolar harcanırken 37.000 dolar da Instagram’a harcanacak. Buradan Akademi’nin eski usul medyayı ihmal ettiği düşünülmesin: Hollywood ve Highland’de 67.000 dolara iki billboard kiraladılar.


Yazan: Gregg Kilday
Kaynak: THR
Çeviri: Arman Güvenç

Yazıyı ingilizce okumak için TIKLAYINIZ!
 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER