Canan Mat’tan Colin Farrell’a büyük davet!

Canan Mat’tan Colin Farrell’a büyük davet!
İç mimar, yazar, şair, senarist, sosyal sorumluluk projelerinin cömert eli, Otizm Federasyonu’nun kurucularından, Canan Mat “Korkmakta Olduğum Sen Değilsin Masken” kitabı ile dikkatleri otizmli çocuklara çekiyor.

Hem hikaye hem de şiirlerini aynı kitapta toplayan Canan Mat, kitabın tüm gelirini otizmli çocukların eğitimine bağışladı. Kendisi de otizmli bir çocuk annesi olan Mat, “Bu gerçeği yaşayan yüzbinlerce aile var. Ben de onlardan biriyim. Eğitim, otizmli çocukların hayatını değiştirebilecek tek hareket alanımız ancak aynı zamanda da en büyük sorun. Birebir, özel eğitime ihtiyaç duyan otizmli çocuklar için yeni okullara, eğitimcilere ihtiyacımız var. Bu gerçeğe dikkat çekmek için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. Çünkü hepimiz aynı toplum içindeyiz” şeklinde konuştu.Canan Mat, sadece kitabı ile değil, otizmli çocukların gerçeklerini, günlük hayata yansıtacak farklı projeleri ile de çok konuşuluyor. “Yakında senaryosunu benim yazdığım bir filmle gündeme geleceğiz. Bu filmde hem otizmli çocukların ihtiyaçları, hem de ailelerin otizmli bir çocuğa nasıl davranmaları gerektiği konusunda önemli mesajlar vereceğiz. Bu filmi izleyen herkesin otizme bakış açısı değişecek.”  şeklinde konuşurken, amacının toplumun otizm ile yüzleşmesini sağlamak olduğunu belirtti. Mat “Otizm bir uçuruma benziyor ama biz o uçurumdan düşmek yerine köprü kurmayı seçiyoruz. Duyarlı kurumların, kişilerin yani toplumun bizimle yanyana olması, otizme doğru bir adım daha atmamız demektir. Ben otizmli bir çocuğun annesi olarak ‘Elini bıraktığın an çocuğunla iletişiminin kopması’ olarak tanımlayabilirim otizmi.”

Filmiyle ilgili dünyada bir farkındalık yakalamak düşüncesinde olduğunu söyleyen Canan Mat, “Bu film projesi hayata geçtiğinde çocuğu otistik olan Colin Farrell’a bir teklif götürüceğim. Otistik çocuğun dünyasını en iyi o anlar ve en iyi o yansıtır diye düşünüyorum. Bu film dünyaca ünlü bir sanatçının yer aldığı bir film olursa, belki de Türkiye otizme öncülük edebilir” şeklinde konuştu.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER