BELGESEL | Zamanın Efendileri

BELGESEL | Zamanın Efendileri
İnsanoğlu önce, yaptığı işlere değer verdi, sonra bunlar için süre oluşturdu. Mevsimlerin değişimini, Güneş ve Ay’ın evrelerini, yıldızların hareketlerini takip  etti. Bunlara bakarak, zamanı saatlere, günlere, aylara, yıllara böldü ve bir takvim yaptı. Semerkant’ta Uluğ Bey’in başlattığı yolculuk üç asır sonra Londra’da, Greenwich’te sona erdi. Uluğ Bey’in hazırladığı “Zic”, modern zamanların en kapsamlı gökyüzü atlasıydı. Onun sayesinde takvimler yapıldı, müneccimler geleceği okudu. Zic, dünyayı değiştirdi.

Uluğ Bey'in 1420'de Semerkant'ta kurduğu rasathane dönemin saygın gökbilim merkeziydi. Buradaki gözlem sonuçlarına göre hazırlanan Zic, 1800'lere kadar, zaman ölçümünün temel kaynaklarından biri oldu. Semerkant rasathanesi yıkılırken Uluğ Bey'in değerli mirasını Ali Kuşçu İstanbul'a taşıyacak, ardından Takiyüddin'in kurduğu rasathane bu mirasın rehberliğinde gökbilim çalışmalarına devam edecekti. O dönemlerde İstanbul kabul edilen “Sıfır Meridyeni” 400 yıl sonra Greenwich'e taşınırken, Uluğ Bey'in ölümsüz eseri önemini hiçbir zaman yitirmedi.

Zamanın Efendileri isimli belgesel Uluğ Bey’in çizdiği ‘Yıldızlar Kataloğu’nun izlerini takip ediyor. Gökyüzüne ilk defa bilimsel merakla bakan gözlerin olağanüstü öykülerini anlatıyor.  Zaman, uzay ve yaşam arasındaki kesişme noktalarını keşfediyor. Takvimlerin ve müneccimlerin gizemli dünyasına giriyor. Modern zaman izleyicisini Zamanın Efendileri ile tanıştırıyor. Büyülü görselliğiyle hayran bırakan bir dünyanın unutulmuş öykülerini ekrana taşıyor.

Üç bölümlük belgesel ve 23 Ocak-9 Şubat tarihleri arasında Marmara Park AVM’de yer alacak sergiyle birbirini bütünleyen Zamanın Efendileri, insanın zamanı kurgulama çabasını ve gökbilimin heyecan verici serüvenini izleyiciyle buluşturacak. Gök cisimlerinin gözlemine dayalı gizemli geçmiş belgeselin ana eksenini oluştururken, İstanbul'un ilk rasathanesinin gözlem aygıtları gezici sergide yer alacak.

Orhan İktu’nun hazırladığı, Ahmet Yeşiltepe’nin sunduğu Zamanın Efendileri 25 Ocak’tan itibaren 3 hafta süreyle her Pazar akşamı saat 22.15’te NTV’de yayınlanacak.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER