10 yıllık takip: Ladin'in Peşinde!

10 yıllık takip: Ladin'in Peşinde!
CIA’deki özel bir birim tarafından yirmi yıldan fazla bir süre boyunca her hareketi dikkatle izlendi ve nasıl bir şiddet eylemine hazırlandığı kestirilmeye çalışıldı. 11 Eylül saldırısıyla Usame Bin Ladin’in asıl maksadı ortaya çıkınca şimdi aynı ekip, saldırıyı engelleyememekle suçlanıyor; hem de yıllar yılı bir saldırı olasılığına karşı uyarılarda bulunmuş olmalarına rağmen.

2013 Sundance Film Festivali seçkisinde yer alan belgesel, dünyanın en kötü şöhretli teröristi için sürdürülen yirmi yıllık araştırmanın gerçek öyküsünü ekrana getiriyor. Cihat bayrağı açıp El Kaide adlı gizli bir terör şebekesinin kurulmasına yardım eden varlıklı bir Suudi olan Usame Bin Ladin, Amerika için en büyük tehditlerden biriydi. Aynı zamanda Birleşik Devletler topraklarında bir saldırı gerçekleştirmesine engel olmak için 1990’ların başından itibaren hummalı bir çalışma yürüten CIA’e bağlı özel bir birimin de hedefindeki isimdi.

İzleyiciler öykünün bir kısmını “Zero Dark Thirty,” gibi kurguya dayalı filmlerden biliyor olabilir; ancak belgesel, Amerikan tarihinin en acı verici olaylarından birinin perde arkasını gerçek analistlerin ve ajanların ifadelerine dayanarak aktarıyor.

Usame Bin Ladin'in yakalanış öyküsünü anlatan belgesel, 10 Ocak Cumartesi günü 23:00'de NTV'de.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER