BELGESEL | Gurbet Pastası

BELGESEL | Gurbet Pastası
Göçün, pastacılığın, zenginliğin, fakirliğin, beş neslin hikayesi…

Çamlıhemşin ve civarı köylerde yaşayan erkekler 1800’lerde çalışmak için Rusya’ya gittiler. İlk gidenler Pazar’dan kayıklarla geçerler Batum’a. Bazıları Çoruh Nehri’ni aşıp yürüyerek giderler gurbete. Yalta, Sivastopol, Moskova, Tiflis, Rostov, Soçi… Kimbilir belki de annelerin söylediği “Oğul karnını doyuracağın bir yerde çalış,” sözü meslek seçiminde etkili olur; fırın ve pastanelerde çalışarak ekmek ve pasta yapımının inceliklerini öğrenirler. Bir süre sonra kendi pastanelerini, fırınlarını açarlar. 1917 Ekim Devrimi bir çok aile için milat olur, yoksulluk içinde geri dönerler. Dönenlerden bazılarının yanında ikinci eşleri hatta çocukları vardır. Kısıtlı tarım ve hayvancılık bir süre sonra geniş ailelerin geçimine yetmez ve yine yollara düşülür. Bu kez Polonya ve İran’a gidilir. Daha sonraki yıllarda ise Anadolu’nun farklı köşeleri...

Günümüzde Türkiye’nin pek çok yerindeki en iyi pastane ve fırınlar Hemşinliler tarafından işletiliyor. Gurbete ilk giden dedeler, oğullar ki onlar şimdi 75-89 yaşlarındalar, onların çocukları ve geleneğe sahip çıkan torunlar…Büyük dedeler fotoğraflarla filmde yaşıyorlar. Yaşlı çocukları! kendi öykülerini anlatıyor. Dördüncü ve beşinci kuşaklar filmin en dinamik kesimini oluşturuyor.

Gurbet Pastası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinden çıkıp en yakın rızık kapısı Çarlık Rusya’sına göç eden, orada pastacılık öğrenen ve büyük pastaneler açan, Ekim Devrimi ile tüm servetini kaybeden pasta ustalarını anlatıyor.
Çalışkan Hemşinlilerin hikâyesi elbette bu iflas ile bitmiyor. Rusya’dan ayrılarak İran, Kırım, Polonya ve Türkiye’ye geçen pastacılar gittikleri yerlerde sıfırdan başlayarak en ünlü ve seçkin pastaneleri/otelleri hizmete sokuyorlar.
Uğur Biryol’un aynı isimli kitabından uyarlanan ve Ayşe Funda Aras’ın yönettiği belgesel için İstanbul, Ankara, İzmir’de yapılan çekimlerde bu geleneğin mirasçıları ve taşıyıcıları büyük dedelerini nlatıyor.

Gurbet Pastası pazar 23.00’te NTV’de.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER