'Filinta' 23 Aralık akşamı TRT1'de başlıyor!..

'Filinta' 23 Aralık akşamı TRT1'de başlıyor!..
İç’lik mertebesine ulaşmış bir Kadı ile adalete giden derin bir yolculuk; ‘Filinta.'
23 Aralık’ta TRT 1’de seyircisiyle buluşacak olan Es Film ve Maya Film ortak yapımı “Filinta” dizisi,  600 yıldan fazla süren Osmanlı İmparatorluğu tutan bir adalet sistemini de ekrana taşıyacak.

Kudret Sabancı’nın yönettiği, senaryosunu Altuğ Küçük’ün yazdığı ve kadrosunda; Onur Tuna, Serhat Tutumluer, Mehmet Özgür,  Damla Aslanalp, Naz Elmas, Kayra Şenocak, Yosi Mizrahi, Hakan Yufkacıgil, Kamil Güler, Serhan Ernak, Kemal Zeydan gibi tiyatro, sinema ve dizi dünyasından oyuncuları bir araya toplayan 'Filinta', İzmit Seka Film Platoları’nda kurulan Pera ve Galata’nın tarihi dokusuyla gerçeğine yakın bir atmosferi de yakalayarak en az karakterler kadar platosuyla da eski İstanbul’u yaşatarak izleyenleri ekrana bağlayacakmış. 

Bunun yanı sıra dizinin başrol oyuncularından Mehmet Özgür’ün canlandırdığı ‘Kadı Gıyaseddin Hatemi’ rolü, günümüz insanının karmaşık ruh halinde ve ihtiyacı olan inanç sistemiyle ilgili güzel hatırlatmalara da parmak basacakmış. Beşeri ilimlere ilgi duyan Kadı Gıyaseddin Hatemi, ‘Adalet olmadan devletin, edep olmadan asaletin olmayacağına inanan, ilim irfan sahibi bir kadı. Hayatın içinde birçok kimsenin ulaşmak ve başarmak istediği uzun bir yolculuk olan Hiç’lik mertebesine ulaşmış, gözü adaletten başka bir şey görmeyen bir karakter...

600 yıldan fazla Süren Osmanlı İmparatorluğu'nu ayakta tutan adalet sisteminin vücûd bulmuş hali olarak izleyeceğimiz Kadı Gıyaseddin Hatemi rolündeki Mehmet Özgür, gerçek yaşantısında da ‘Ben de Kadı Gıyaseddin  gibi ilime, irfana ve gerçek adalete inanıyorum. Bu rolü üstlenmek benim için çok özel bir mutluluk’ demiş.  

Filinta’nın konus ise şöyle: kundaktayken Külliye’nin önünde bulduğu ve oğlu gibi sevdiği ‘Filinta Mustafa'ya bir baba, adalete ihtiyacı olanlar içinse sığınılacak bir liman, aynı zamanda Padişah’a şehzadeyken hocalık yapmış olan Kadı Gıyaseddin Hatemi;  Ömer Bin Hattab'ın ‘Dicle kenarında bir kurt bir koyunu yese, Allah'ın adaleti gelir onu Ömer'den benden sorar.’ sözünü düstur edinmiş ve hayatının merkezine almıştır. Kadılık makamını karakola taşıyan Gıyaseddin, böylelikle hem olaylara yakın olacak hem de padişaha verdiği Galata'yı kötülüklerden temizleme sözünü tutacaktır.

23 Aralık akşamı TRT 1 ekranlarına gelecek olan ‘Filinta’, konusu, oyunculukları, özel hazırlanan mekanları ve yapımıyla da iddialı bir proje olarak seyircisiyle buluşacak.

22 Aralık Pazartesi akşamı, Gala'sı yapılacak olan Filinta ekibine bol şans diliyoruz.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER