HBO: Ev kutusundan, web kutusuna

HBO: Ev kutusundan, web kutusuna
Taşındık! ---> HBO Online.

"Ahoy!" dedi bir televizyon şirketi daha, ve internet yayıncılığına “resmen" yelkenlerini açtı. HBO! (Home Box Office) 1972’de kurulan Amerikan şirket, artık HBO Online adıyla, prodüksiyonlarıyla internette varlık gösterecek. Peynir ekmek gibi satan, izlenen, indirilen dizileri de bundan sonra kendi himayesinden satışta olacak. 

Açıklamayı CEO Richard Plepler yaptı; proje 2015’te hayata geçiyor. Güçlü bir söylenti: Online tarafın açılışının HBO’nun dizisi Game of Thrones’un Nisan ayındaki yeni sezon lansmanıyla birlikte olması.  

Aslına bakarsınız, yılların HBO’sunun prodüksiyonlarını internet pazarına açması, bir altyapı eksikliği değildi. Amazon, Hulu ve Netflix gibi birkaç yıllık örnekler varken entegrasyon elbette daha erken de gelebilirdi. Ama HBO görünen o ki vakit kolladı. HBO kendi izleyici kitlesinde birçokları için bir “lovemark.” Bunu koruyacağı zemin içinse, kendisinden önce birkaç markanın daha internetten video satışını “normalleştirmesi” gerekiyordu. Dikkat çekici olan; başka bir dizi platformuna da vermedi markasını, bizzat kendisi yürümeyi tercih etti. Bu tercihte, öngörü de var: Başka dizi platformlarıyla işbirlik kısa vadede kazanç getirse de, uzun vadede elinizi boş bırakır. Çünkü kablo TV'lerin de kazanç ömrü bitecek. İnternete kim dayanabilmiş.  

Artık ABD’de her evde kablolu TV üyelikleri de var; internet platformlarına dizi üyelikleri de. En basit nedenle; herkesten önce izleme ve o diziyi izleyenlerin topluluğunda yer alma içgüdüsü! İnternete düşer düşmez izleyelim, yüzlerce bölümü sular seller gibi bilen diğer insanlarla yine aynı platform üzerinden dizinin kritiğini yapalım. 

Dizi stream’lerinin ve abone ücretlerinin fiyatları konusunda henüz bir açıklama yapılmadı, fakat Netflix ile kafa kafaya olacak gibi. Bu konuda sektör uzmanlarından birkaç tahmin var. Time Dergisi’nden James Poniewozik, HBO’nun satışta alışılandan farklı seçenekler sunabileceğini söylüyor: Ürünlerini çoklu paket olarak ucuza ya da tekli ama biraz daha pahallı satabilir. Kablo TV’lerle de işbirliği olabilir, buradaki abonelere farklı fiyatlandırma gibi. 

Yani HBO Online’da Amerikalıların faturalarını düşünecek gibi görünüyor. Yeni bölümleri ortalama bir gün - bir haftada geriden takip eden Türkiye bakalım bu durumdan etkilenecek mi…


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER