The Interview: Film 112 dakika; Sony’e maliyeti: paha biçilemez

The Interview: Film 112 dakika; Sony’e maliyeti: paha biçilemez
Lizzy Kaplan'a da Allah çirkin talihi versin
The Daily Beast’in 23 Haziran’da ele geçirdiği bir e-mail ile başlıyor herşey. Başkan yardımcılarından Douglas Blakely ve avukatlarla arasında geçen konuşmaya göre Seth Rogen ve James Franco’nun filmi “The Interview / Röportaj”dan Sony logolarının kaldırılması ve dolayısıyla bir Sony yapımı olmasından doğacak hakların devre dışı kalması ve bunun yerine sadece “Columbia Pictures” logosu ile pazara çıkması konu ediliyor. Ardından haber çorap söküğü gibi yayılıyor.

Geçen hafta gazetecilerden soru almadan yapılan filmin prömiyer gecesine katılan bir Hollywood blog sitesinin yaptığı habere göre Seth Rogen, Sony’den Amy Pascal’a teşekkürlerini iletti; sanki o e-mail haberi hiç çıkmamış gibi. Daha önce yapılan açıklamalarda "hiçbir değişiklik olmayacak" tarzında cümleler kurulmasına rağmen filmin tanıtımlarında ve diğer malzemelerin hiçbirinde Sony logosu yok. Prömiyer gecesinden bir başka ayrıntı daha ortaya çıktı; The Interview Asya ülkelerinin sinema salonlarına çıkmayacak.

Asya ülkeleri dediysek, Çin’den de ötesine gidin… Kore’lere kadar. Güney Kore’de kahkaha ile izlenebilir bu film belki ama; Kuzey Kore’nin internet server’larına dahi yaklaşamaz. Neden? Çünkü filme adını veren 'röportaj' Kuzey Kore lideri Kim Yong-un ile yapılıyor.

Hâlâ filmin adını konusunu duymamış olanlar için özet geçelim: Filmdeki despot lider, başroldeki iki kafadarı röportaj vermek üzere ülkesine çağırmıştır. Bunu duyan CIA de, kahramanlarımıza vatani bir görev yükler; liderin icabına bakılmalıdır. Ama halkına türlü türlü yasak koyan, zulm yapan mendebur, diktatör lider (başka ülkelere ne de kolay saydırabiliriz) filme göre aslında şirin mi şirin, yumuş mu yumuş bir sevimlidir. (dünyanın geri kalan tüm liderleri gibi)
Ve olaylar gelişir.

Dolayısıyla Sony ile ilgili ayyuka çıkan söylentilere göre şirketin resmi olarak adını koymadığı bu hassasiyetin nedenine göz atalım: Şirket filmde ismi geçsin istemiyor. Filmi Asya ülkelerinde abartılı tanıtımlar yaparak göze sokmak hiç istemiyor. Zira gerçek hayattan gelecek tepkiler hiç sevimli olmayabilir. Ama film çekilmiş, fragmanı bile güldürüyor… Amerikalılar buna güler dostum. Doğu kalsın… Olmak, ya da olmamak.

Sony sadece bir yapım şirketi değil, Japon kökenli bir teknoloji devi. Her ne kadar elini ayağını konudan uzak tutmak istese de iddialar peşini bırakmıyor. Bir tanesine göre söz konusu e-mail’i hack’leyip ortaya atan korsanlar, Kuzey Koreli. Hack'leme olayı ile ilgilerinin olmadığını açıklayan Kuzey Kore yönetimi Haziran ayında The Interview ilk kez duyurulduğunda bu tarz bir filmden rahatsız olacağını da çok net açıklamıştı. 

Tüm noktaları birleştirelim: Film, Nisan ayında Türkiye'de vizyona girecek ama bakalım vizyona girmediği halde Asya'dan esen rüzgarların etkisi ve getirisi nasıl olacak?

Neyse, 'bütün dünya buna inansa' tadındaki fragmanla bitirelim. Başrolde; James Franco, Seth Rogen, Lizzy Caplan, Randall Park (vay haline ki kendisi Kim Yong-un’u canlandırıyor)

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER