Bill Cosby: Bir yıldız mı kayıyor?

Bill Cosby: Bir yıldız mı kayıyor?
Hala Bill Cosby izler misiniz?

Hollywood’un Şöhretler Yolu’nda (Hollywood Walk of Fame) malumunuz adım başı kaldırıma bir yıldızla beraber ad soyadlarıyla yazılmış bir ünlü ismi anmak mümkün. Şöhret, şaşaa, parıldayan dünyalara burada biraz daha yakınsınızdır. Dolayısıyla şehrin kelimeleri de buna benzerdir; eğlence, kahkaha, güzellik, başarı, ilgi, sevgi vardır Hollywood yıldızlarına. Fakat haftasonu Hollywood Bulvarı’nda bunların tam tersi hakimdi. Yuhlama, kınama, dışlama, kaldırımdaki yıldızı karalama ve protesto.

Bill Cosby’nin üzerindeki kara bulut nereye giderse tepesinde gezinemeye devam ediyor. Yıllar önce suçlandığı tecavüz iddiaları tekrar gündeme gelince, önce kanallar Cosby ile anlaştığı gibi yola devam demişti. Fakat “sosyal medyanın da etkisiyle” birkaç hafta içinde söylentilerin yanına öyle yorum-yazılar eklendi ki, TV kanalları anlaşmalarını birer birer askıya aldı. Genel olarak ortaya Yönetmen Debbie Allen’ın da dediği gibi şöyle bir özet çıktı: “Amerika’nın sembol çizgi film kahramanı Mickey Mouse’un Minnie’ye tecavüz ettiği de söylenseydi, bu gerçeği yansıtmasa bile mide bulandırırdı. Cosby, gerçekten böyle bir şey yapmadıysa bile, artık genel düşünce bu.”  -Peki Mickey’nin suçu ne? diye bir soru geliyor insanın aklına.


Son tepki de bulvarının hiç alışık olmadığı Hollywood’dan geldi. Sevgi çığlıklarının yerini bu kez yuhalamalar aldı. “Bill Cosby” yazılı yıldız tablet karalandı ve kirletildi, tekrar temizlemek de yine Şöhretler Yolu’nun yetkilillerine düştü. Artık onu bir yıldız olarak görmeyen kızgın hayranlara şöyle seslendi yetkililer: “Bu starı artık sevmeyebilirsiniz, ama tepkinizi göstereceğiniz yer burası değil.” (-Peki neresi? Sevgi çığlıkları atılırken, ya da bir ünlünün doğum-ölüm yılını buradaki yıldızına karanfiller bırakılırken anmak iyi.) 

Yetenekleri, yaşarken onurlandırmak elbette onlara saygıdan; ama bir o kadar da hassas bir konu bu. İnsan hata yapabilir, ve bir zamanlar onurlandırıldığı birkaç sembol bu kez başına fırlatılabilir.  Zamanındaki konuya ilişkin bir davadan hapis cezası almamış biri Bill Cosby. Fakat yine o zamandan bu zamana, benzer mağduriyet bildirenler bir değil neredeyse yirmi. Resmi, yasal olarak suçlu damgası yemese de karşısında öfkeli bir kalabalık oluşturmuş durumda... Şimdilerde Amerikan medyasında tartışılan soru ise şu: Yine de hala Bill Cosby Şov’u izler misiniz?  BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER