Sony, hacklendi ama The Interview filminin vizyon tarihi değişmeyecek

Sony, hacklendi ama The Interview filminin vizyon tarihi değişmeyecek
Variety'nin haberine göre Sony Pictures, stüdyonun faaliyetlerini yerle bir eden korsan saldırısının sebebi The Interview  olması ihtimallerine rağmen filmi Noel günü vizyona sokma planından vazgeçmiyor. The Interview filmi bir politik komedi ve bilindiği üzere CIA tarafından Kuzey Kore diktatörü Kim Jong-un’u öldürmekle görevlendirilen bir sohbet programı sunucusunu konu alıyor.

Çarşamba günü yayınlanan Re/Code raporu şirketin iç belgelerini ve filmlerinden beş tanesini internete sızdıran korsanların Kuzey Kore ile işbirliği yaptığını belirtiyordu. Henüz bu konuya Kuzey Kore'den resmi ya da gayri resmi bir açıklama gelememiş olması da ilginç. Sony Pictures, The Interview'ın duyurmasının ardından Koreli yetkililerden itiraz ve 'misilleme' sesleri çıkmıştı. Hatta BBC'nin 2 Aralık'taki haberine göre bir devlet yetkilisi 'Bekleyin ve görün' ifadesini de kullandı.

Halen süren araştırmalar esnasında Sony Pictures'ın hacklenme olayında şirketin eski bir çalışanının da parmağı olduğunu türünden dedikodular duyulmaya başlandı. Ayrıca Alien Vault güvenlik firmasından Jaime Blasco da, Güney Kore bankalarına düzenlenen 'Dark Seoul' saldırısında kullanılan kötü amaçlı yazılım ile Sony Pictures'ı hedef alan arasında bağlantılar olduğunu belirtti. Rivayet muhtelif...

Bütün bu olumsuz gelişmelere rağmen Sony, The Interview için tanıtım faaliyetlerine değişiklik yapmadan devam edeceği de konuşuluyor. Filmde Kuzey Kore’ye atılan lafların tonuyla oynanmayacak ya da tanıtım materyalleri değiştirilmeyecekmiş.  Vizyon tarihi de değişmeyecek, 25 Aralık olarak kalacakmış.

Zaten filmin yıldızı Seth Rogen lansman için basın turlarına başladı. Tanıtım için Boston’da olan Rogen, Harvard’daki Kennedy School of Government’ta politika ve mizah konulu bir panele katıldı. Ayrıca ülke genelinde San Francisco ve Denver’ın da aralarında bulunduğu beş gösterim düzenlendi. Tanıtımlar hız kesmeden ve tema değiştirmeden devam ediyor. Filmi vizyona sürerken de sahne kesmeyecekleri, hiçbir diyaloğu değiştirmeyecekleri söyleniyor.

Olaylar hakkında yorumunu almak için Rogen'in basın sözcüsüne de ulaşılamamış ama CBS Boston’ın haberine göre Rogen, Harvard’daki kalabalığa Kuzey Kore’nin karşı saldırı tehditlerinden korkmadığını söylemiş ve “Yapacak daha iyi şeyleri olduğunu umuyorum,” diye ekledi.

Sony, filmle ilgili yapılan faaliyetlerde daha sıkı bir güvenlik sunmayı gerek görmüyor ama herhangi bir tehdit ihtimaline karşı FBI ve diğer kolluk kuvvetleriyle iletişimini sürdürüyormuş. Sony daha önce de Zero Dark Thirty gibi politik yanı kuvvetli filmlere imza attığından dolayı böylesi durumlara yabancı değil.

Annie ve Still Alice gibi henüz vizyona girmemiş Sony filmleri saldırının bir parçası olarak internete sızdırılsa da The Interview bu filmler arasında değildi. Bunun sebebinin ise internete sızan filmlerin fragmanlar ve başka tanıtım materyalleri hazırlanabilsin diye stüdyonun özel bulut sistemi DAX’ta saklanıyor olması gösteriliyor. Yani siber saldırı esnasında The Interview üzerinde çalışılan filmlerden biri olmadığı için nete düşmediği söyleniyor.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER