Asian Film Market: Güney Kore'ye artan ilgiyle fuar tamamlandı!

Asian Film Market: Güney Kore'ye artan ilgiyle fuar tamamlandı!
Güney Kore ile Çin arasındaki gerginliklere rağmen, Asya'nın en büyük pazarında romanlar, çizgi filmler ve oyunlar ekrana uyarlama çalışmaları için talep toplandığı dört günlük Busan Film Market sona erdi.

Bu yıl gerçekleşen Busan Asya Film Market için beklentiler oldukça düşüktü. Güney Kore ile Çin arasında yaşanan siyasi çatışmalar iki Asya ülkesinin eğlence sektörleri arasında da sınır ötesi etkileşimler sağlamış oldu.

Bu yıl 24 firmadan 157 şirket, 47 ülkeden 742 şirket ile temsil edilen 1381 ziyaretçi tarafından gezilen satış standları, geçen yıl rekor kıran rakamların ötesine geçemedi. (Geçen yıl verileri: 208 şirket, 89 stand ve 50 ülkeden 840 şirket temsilcisi ile 1572 kişi)

Asya'nın en büyük ön gösterim pazarı olarak bilinen Busan, bu sene 13 ülkeden toplamda 42 şirket, 50 gala, 63 film ve 68 gösterim sayısı ile yerini korudu. Bunun yanında, büyük Koreli yatırımcı ve distribütörler de benzer raporlama gerçekleştirdi: Geçen yıl ile karşılaştırıldığında satış standlarında ortalama görüşme sayısının 30 oldu. The Asia Project Market bu rakam 550 görüşmeyi görüyordu.

CJ E&M'İN üst düzey yöneticilerinden Kim Ha Won: "Arka arkaya yapılan toplantılar ile bu yıl da diğer yıllar gibi yoğun bir yıl oldu. Busan'da, özellikle Asya'dan, kilit alıcılarla buluşmak mümkün dedi." ve Asura, City of Madness gibi işlerle ilgili anlaşmalar beklediğini sözlerine ekledi.

NEW'in uluslararası satış kolu Contents Panda'dan Danny Lee, "Train To Busan" ve birçok kaynağı satın alanlara teşekkürlerini sundu. M-Line yöneticisi Jamie Seo ise, Busan Film Festivali'nin kendileri için heyecan verici bir pazar olduğunu; toplantılara 2-3 kişilik ekiplerle katıldığını belirtti.

Tüm bunların yanında Busan'da Entertainment-Intellectual Property (E-IP) (Eğlence sektöründeki Fikri Mülkiyet) 150'den fazla toplantı yapılarak sektörü takip edenleri ilgilendiren anlaşmalar da imzalandı. 

"IP" büyük ölçüde Asya'daki eğlence sektöründe eserler, (Web romanlar, web çizgi romanlar ve oyunlar.) ile sahne şovları ve web/mobil uygulamları için uyarlanabilir bir hikaye biçime sahip olan karakterize orijinal eserler için kullanılan bir terimdir.

Asya Film Market Yönetim Kurulu'ndan Susan Chae konu ile ilgili,"Birçok katılımcı, yaz aylarının başında ilan ettikleri ve daha önceden hazırladıkları ile Busan geldi." dedi.

Ayrıca Çin'in eğlence sektörü devleri de Kore IP'leri için yarışa katıldı. Beklentiler, Alibaba Pictures'ın gibi aksine, Huace Union, Huayi Brothers, Youku, Tencent ve Wanda Media Wanda Medya'nın varlıklarını hissettirmesi yönündeydi. Bu yıl, Çin online medya devi iQiyi pazarda ilk kez yer aldı, Asya için önemli bir pazar etkinliğinde fırsatlarını görücülere sundu.

Yine Chae, "Başlangıçta biz de bu kadar çok katılımcı olmayacağını düşünerek endişeliydik, ama Çinli film yapımcılarının Busan'da özellikle fikri mülkiyet haklarını düşünmesi umut verici gibi gördük."diyerek sözlerine söyle devam etti: "Gelecek yıl Çince web romanları, Japon manga ve Tayvanlı Roman olarak daha fazla Asya içeriği tanıtmak istiyoruz. Bunlar diğer sektörlerle ortak alanlar. Gelecekte 'Taiwan's Book Meets Film Forum' temsilcileri görüşmeler yapmak için çalışmalarımız var."

Kaynak

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER