21. Busan Uluslararası Film Festivali, Kore Sineması'nın geçmişine ışık tutuyor!

21. Busan Uluslararası Film Festivali, Kore Sineması'nın geçmişine ışık tutuyor!
21. Busan Uluslararası Film Festivali posteri (2016)
Güney Kore’nin ve Asya’nın en önemli film festivallerinden olan Busan Uluslararası Film Festivali, bu yıl Ekim ayında Güney Kore’nin Busan şehrinde sinemaseverlerle buluşuyor. Bu yıl 21'inci kez düzenlenecek olan festival, yarışma ve özel dosya kategorileriyle bir hayli dikkat çekiyor.

Bu yılın özel programı Kolombiya sinemasına ağırlık veriyor. 70’lerden günümüze kadar çekilmiş önemli Kolombiya filmleri seyirciyle buluşuyor. Daha ayrıntılı bilgi için, yarışma kategorilerine ve diğer bölümlere göz atmaya ne dersiniz?

Günümüz Kore Sineması’ndan Kolombiya Sinemasına
Bu yılın programına baktığımızda, bölümlerde bizim en çok dikkatimizi çeken, “Asya’ya Açılan Pencere” kategorisi oldu. Son zamanların en iyi Asya filmlerini bulabileceğimiz bu kategoriye şimdiden dikkat kesildik. Geçen yıldan bildiğimiz kadarıyla, bu listede, İran filmlerinden Hint filmlerine kadar geniş bir film listesi bizleri bekliyor. Ayrıca, günümüz bağımsız Kore filmlerini ve Kore sinemasına büyük katkılarda bulunmuş yönetmenlerin filmlerini görebileceğimiz diğer kategoriler de takip edilmeye değer diye düşünüyoruz. Asya filmleri dışında kalan filmleri merak ediyorsanız eğer, o zaman size "World Cinema" ve "Flash Forward" bölümlerini öneriyoruz.

Öte yandan, "Open Cinema" ve "Midnight Passion" kategorileri de incelenmeye değer doğrusu. Özellikle son yılların en iyi korku ve aksiyon filmlerini bulabileceğiniz ikinci listeye bakmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bir de, bu yılın özel seçkisi olduğunu belirttiğimiz Kolombiya Sineması tarihinden büyük bir özenle seçilmiş filmleri izlemenizi ayrıca öneriyoruz.

Son olarak şunu belirtmek istiyoruz ki, bu önemli festivalin ödül törenini ve ödüllerin sahiplerini sizlere duyurmak için, Ekim ayını biz de siz sinemaseverler gibi sabırsızlıkla bekliyoruz.
 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER