The Theory of Everything, Moviemax Premier'de ekrana geliyor

The Theory of Everything, Moviemax Premier'de ekrana geliyor
Beş Oscar adaylığı elde eden ve Eddie Redmayne'e En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ını kazandıran The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi) ünlü bilim insanı Stephen Hawking ve eşi Jane'in hikayesini konu ediyor.

Stephen Hawking belki de Einstein'dan sonra insanlık tarihinin en popüler bilim insanı. Bunda bilime katkıları ve cüretkar yorumları kadar fiziksel engeline rağmen ulaştığı büyük başarının da payı var.

Oysa Stephen Hawking'in geçtiği zorlu yollarda yanında hep aynı kadın vardı: Jane Hawking. 25 yıllık evlilikleri ve üç çocuklu aileleri için Jane Hawking'in yaptığı fedakarlıklar görmezden gelinecek gibi değildi. Nihayet 25 yıllık evliliklerinin sonunda Jane Hawking yazdığı kitabında Stephen ile ilişkilerini derinlemesine anlattı. İşte bu kitap Anthony McCarten tarafından senaryolaştırıldı ve 2014'te de James March tarafından filme çekildi. The Theory of Everything bu sene En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Müzik dallarında Oscar'a aday gösterildi. Ardından da Eddie Redmayne'e En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandırdı. 

Film Stephen ve Jane'i gençliklerinden itibaren anlatmaya başlıyor. 1960larda Stephen, Cambridge Üniversitesi'nde henüz öğrenciyken vuruluyor Jane'e. Parlak bir kozmoloji (evrenbilim) öğrencisi olan Stephen ile sanat okuyan Jane çok geçmeden aşka yelken açıyor ancak Stephen'in hastalığının ortaya çıkmasıyla işler karmaşık bir hale bürünüyor. Stephen yıllar içinde bilim dünyasında çığır açan teorilere imza atarken, ne yazık ki vücudu aynı hızla irtifa kaybediyor.

The Theory of Everything, 21 Ağustos Pazar günü saat 21.00'de Digiturk kanallarından Moviemax Premier'de ekrana gelecek.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER