Malcolm X Suikastı, 24'te ekrana geliyor

Malcolm X Suikastı, 24'te ekrana geliyor
“MALCOLM X SUİKASTI”

24 TV yakın tarihe ışık tutan, nefes kesen belgesellere ev sahipliği yapıyor.
Siyasi, bilimsel, felsefi ve birçok alanda, çalışmaları ile öncü olmuş, kitlelere liderlik etmiş isimlerin hayatlarını suikast sonucu kaybetmelerinin kan donduran detayları ’24 TV 
Belgesel Kuşağı’nda yer alıyor.

Tarih: 21 Şubat 1965
Yer: Manhattan 
Saat: 15.10

21 Şubat 1965 Pazar günü Manhattan’da Audubon Ballroom Gösteri Salonunda Müslüman aktivist Malcolm X‘ konuşma yapıyordu. Birden bire silah sesleri salonda yankılandı. Malcolm yere yığıldı, 16 yerinden vurulmuştu. Birileri dünya Müslümanlarına ilham olmuş bu dürüst mümini, adi bir suikastla şehit etmişti. Afro Amerikalı, aktivist, Müslüman düşünce ve eylem adamı Malcolm X, bütün dünyayı değiştirebilecek kadar cesur ve aynı zamanda hakikat arayışçısıydı. Amerikalı zenci Müslümanların uyanışında büyük katkıları bulunan X, hayatını İslam ile yoğurdu ve bu uğurda yaşamını yitirdi. 3 kişinin silahlı saldırısı sonrası yaşamını yitiren Malcolm X’i öldürmek isteyenlerin listesi hayli uzundu; ama ilk sıralarda, uzun süre çalıştığı fakat daha sonra fikir ayrılığına düştüğü “Nation of Islam” kuruluşu ve Amerikan gizli istihbarat servisleri vardı.

Suikast sonrası 3 tetikçi tutuklanmasına rağmen nedeni hala karanlıkta kalan Malcolm X Suikastı tüm detaylarıyla 25 Haziran Cumartesi 21:15’te 24 TV’de.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER