Kördüğüm, Türk dizilerinin yurtdışı pazarındaki kaderini değiştirebilir mi?

Kördüğüm, Türk dizilerinin yurtdışı pazarındaki kaderini değiştirebilir mi?
Fox TV ekranlarında izleyici karşısına çıkan Kördüğüm, giderek yükselişe geçen Türk dizileri için bir dönüm noktası olabilir mi? Bu önemli soruyu Drama Quarterly'den Michael Pickard yanıtlıyor. İsmi "Dönüm Noktası" olan yazıya buyurun birlikte bakalım. Türk dramalarının başarısı Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Orta Doğu'yu etkisi altına alıyor. Uzun zamandır bu bölgelerde yükselişte olan yapımlar henüz Amerika, İngiltere ve Batı Avrupa'ya tam anlamıyla ulaşamadı. Ancak bu durum yakın zamanda değişebilir. Kördüğüm, Türkiye'nin dünya genelinde başarı elde eden ilk yapımı olabilir mi?

Kördüğüm yabancı piyasalarda Intersection ismiyle biliniyor. Yönetmenliğini Gökçen Usta'nın üstlendiği yapımda İbrahim Çelikkol (Ali), Belçim Bilgin (Naz) ve Alican Yücesoy (Umut) gibi isimler rol alıyor. Burada zengin ile fakir arasındaki ayrım, finansal ve manevi yükümlülükler ele alınıyor. Naz ve Umut Özer aynı mahallenin çocuğu olan, sonradan evlenen bir çift olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Ali Nejat Karasu ile tanışmalarıyla her şey değişiyor. Umut'un hızla artan hırsları evliliklerinin sonunu getiriyor. Yapımcılığını Endemol Shine Türkiye'nin üstlendiği dizi 24. bölümüyle devam ediyor. Endemol Shine adına konuşan Hakan Eren, Türk dizilerinin ekrana geldiği her ülkede başarılı olduğunu, henüz giriş yapmadıkları bölgelerin giderek azaldığını dile getiriyor. Amerika, İngiltere gibi ülkelerin de Türk dizilerini uyarlamaya başladığına dikkat çekiyor.

Hem erkeklerin hem de kadınların ilgisini çekmek isteyen firma Gökhan Tatarer ve Hülya Vural ile birlikte gerçek İstanbul'u gösteren bir dizi yaratmaya çabalamış. Burada kültürlerin bir araya gelişi, aniden beliren fırsatlar, seçimler ve bedelleri ele alınıyor. Peki Kördüğüm'ü diğer dizilerin önüne geçiren ne olacak? Türk dizilerinde oryantal temalar, melodramatik bir şekilde ele alınıyor. Hakan Eren'e göre Kördüğüm'de dünyanın her yerinden insanların empati kurabileceği olaylar ele alınıyor. Hikayenin ana kahramanları her zaman doğru tercihler yapan ya da yapmaya çabalayan, kusursuz karakterer değiller diyor. Bunun yanında Endemol Shine en yüksek kalite çekimleri, ses tekniklerini kullanarak ilerliyor. Dizi sadece senaryo ve oyunculara güvenerek yola çıkmıyor.

Başrol oyuncularından Belçim Bilgin Erdoğan

Elbette Kördüğüm'ün bir de hazırlık dönemi bulunuyordu. Eren'e göre senaryo hazırlıkları bir sene kadar bir zaman aldı. Hikaye onaylanana kadar on farklı taslak üzerinde çalışıldı. Sonunda istenen noktaya ulaşılmasıyla prodüksiyon çalışmaları başladı. Dizi ocak ayında izleyici karşısına çıktı.

Como, İtalya'da başlayan dizi İstanbul'da devam ediyor. Hakan Eren, İstanbul gibi bir şehirde çekim yapmanın zorluklarına da değiniyor. "İstanbul'da çekim yapmak oldukça zorlu bir iş. Burası 25 milyon insanın yaşadığı bir metropol. Hava koşulları bir saat içinde değişebiliyor, trafik çekim planlarını alt üst edebiliyor, çekim yerleri oldukça pahalı ve her zaman kalabalık. Ancak İstanbul aynı zamanda dizimizde önemli bir yere sahip. Beklenmedik bir şekilde maceracı, kalabalık ancak insanlar hala kendini yalnız hissedebiliyor. Burada yaşamak ve çalışmak oldukça zor ama terketmek için de fazlaca güzel. Karakterlerimiz de bu ikilemle yüzleşiyor." diyor.

İşte tüm bu konullar Kördüğüm'ün Türk dizilerinin kaderini değiştirebileceğine işaret ediyor. Hakan Eren, şimdiye kadar sarf ettikleri özverili çalışmaların, başarılı tasarımların Endemol Shine ortaklığıyla dünya genelinde büyük bir başarı elde edebileceğine inanıyor. Kördüğüm bu konudaki kararlı ilerleyişini mart ayında ikinci sezon onayı alarak net bir şekilde ortaya koydu.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER