Yeni nesil seyirci, televizyonu hızla dönüştürüyor

Yeni nesil seyirci, televizyonu hızla dönüştürüyor
Bizler Türkiye'de daha Netflix, Amazon, Hulu gibi mecraları yeni yeni duyuyoruz ancak Amerika'da televizyonun geleceği konusunda oldukça hızlı ilerleme kaydediyor.

Normalde Amerika'da yaşayanlar farklı mecraların hizmetlerinden faydalanabilmek için tıpkı bizim gibi bir alıcı cihaza ihtiyaç duyuyor. Amazon, Apple, Google, Netflix, Hulu, YouTube, SlingTV, Sony, HBO bu tarz hizmet alınan mecralar arasında yer alıyor. Her kutu alıcı farklı bir şey sunuyor. Örneğin Netflix bolca film seçeneği sunarken, diziler birer sezon geriden geliyor. Hulu bölümleri yayından hemen sonra koyarken, film kütüphanesi eksik kalıyor. Üstelik bu ikisini alınca canlı yayınlardan, özellikle spor müsabakalarından mahrum kalma tehlikesi söz konusu. SlingTV spor paketleriyle göz doldursa da, geri kalan alanlarda eksik kalıyor. Bu sebeple Amerika'da yaşayanlar evlerine hangi kutuları alacaklarını, ne kadar ödeyeceklerini hesaplamakla uğraşıyor.

Onlar bununla cebelleşe dursun, Comcast geçtiğimiz hafta yeni bir program duyurdu. Smart TVlere ve diğer internet bazlı video servislerini sağlayanlara "hepsini bir arada sunabiliriz" dedi. Bu da evlerimizdeki kısıtlı alanı alıcılarla doldurmamıza gerek kalmayacak demek oluyor. Sadece tek bir cihaz ile tüm bu mecraların hizmetlerinden yararlanmak mümkün olacak. İsmi Xfinity TV Partner Program olan sistem Samsung'un yeni Smart TVleri ile birlikte sunulacak. Üstelik yazılım diğer mecraların da dahil olabilmesi için açık olacak.

Tüketiciler farklı alıcılara para harcamaktan kurtulurken, evlerindeki yerden de tasarruf edebilecek. Ancak elbette bu herkesin planladığından daha hızlı bir gelişme. Federal Communications Commission yani Federal İletişim Komisyonu farklı alıcıların daha beş yıl kadar bizlerle olacağını öngörmüştü. Bu elbette gerçekten oldukça uzak bir tespitti. Dünya'nın geri kalanı bu sürenin daha kısa olacağına inanıyordu. Şimdi bu gelişmeyle birlikte süreç beklenenden daha da hızlı bir şekilde gelişecek. Kısa bir zaman içinde farklı alıcıların hüküm sürdüğü dönem son bulacak. Elbette tüm bunlar Türkiye'yi ne zaman etkisi altına alır, henüz belli değil.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER