Ang Lee'nin yeni filminden ilk görüntüler NAB Show'da gösterildi

Ang Lee'nin yeni filminden ilk görüntüler NAB Show'da gösterildi
Televizyoncuları bir araya getiren NAB Show bu sene Ang Lee ve yeni filmi Billy Lynn’s Long Halftime Walk'ı ağırladı. Yapımdan ilk görüntüler izleyicilerle burada paylaşıldı.

NAB Show (National Association of Broadcasters Show) ya da Türkçe adıyla Ulusal Yayıncılar Birliği Şovu her yıl olduğu nisan ayında başladı. Bu sene 16 - 21 Nisan arasında gerçekleşecek etkinlik televizyon yayıncılığa dair teknolojiden içeriğe kadar her alandan insanı bir araya getiriyor. Ang Lee de Future of Cinema Conference yani Sinemanın Geleceği konferansına katıldı. Efsane yönetmen burada Billy Lynn’s Long Halftime Walk'tan 11 dakikalık bir sekansı ilk defa gün yüzüne çıkarttı. Gösterim filmin orijinal formatı olan 3D, 4k çözünürlük ve saniye 120 kare ile gerçekleştirildi. Hem kullanılan teknoloji hem de filmin kendisi izleyenleri kendine hayran bıraktı.

Society of Motion Picture Engineers'dan Howard Lukk gördükleri karşısında afalladığını, bunun 3D'nin şimdiye kadar gördüğü en iyi ürünü olduğunu dile getirdi.

Ang Lee'nin uzun zamandır arkadaşı olan görsel efekt süpervizorü Dennis Muren de bu ilk gösterime katılanlar arasında yer alıyordu. Saniyede 120 karelik formatın sinemaya büyük bir artı olarak yansıdığını ve izleyicilere farklı bir deneyim sunduğunu söyledi.

11 dakikalık bölümün berraklığı ve VR deneyimi gibi hissettirmesi bu tecrübeyi daha gerçeğe yakın hale taşıyordu. Irak Savaşı üzerine olan bu sahnenin ardından izleyicilerden birisinin "Bunu tüm Amerikalılar görmeli. Bu sayede uzun süre savaş yaşamayız." sözlerini sarf etmesi teknolojinin etkisi konusunda net bir fikir veriyordu.

Elbette bu teknolojiyi kullanabilmek için sinemaların son teknolojiye sahip Christie projektörlerini ve Dolby 3D'yi kullanmaları gerekiyor. Bunlar olmadığı takdirde 3D, 4K çözünürlük ve 120 kare koşulları sağlanamıyor.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER