Geleneksel televizyonculuğun sonunu online mecralar mı getiriyor?

Geleneksel televizyonculuğun sonunu online mecralar mı getiriyor?
Son yıllarda geleneksel televizyon yayıncılığını miladını dolduruyor gibi görünüyor.Netflix ve onun gibi tüm diğer seç - izle platformlar da bu gelişmeden sorumlu tutuluyor. Peki ama gerçekten suçlu olan seç - izle platformları mı, yoksa onlar sadece denklemde bir faktörden mi ibaret?

Chris Forrester'in yazısına göre mesele tam olarak da bu şekilde ilerlemiyor. MoffettNathanson'ın analizine bakarsak Netflix ve diğer platformların televizyonu öldürdüğünü söylemek geri kalan unsurları görmezden gelmek anlamına geliyor. Başta Netflix gibi mecraların izlenme oranlarıyla geleneksel televizyon yayınının izlenmesini karşılaştırmak tam olarak mümkün değil. Bu sebeple seç - izle platformları gerçekten televizyondan izleyici çalıyor mu anlamak daha da zorlaşıyor. 

Nielsen'in verileri doğrultusunda bir karşılaştırma yapıldığında Netflix'in izlenme oranı geleneksel televizyonun %6'sına denk düşüyor. Bu onu ufak bir kablolu yayıncıdan daha iyi bir noktaya koyuyor ancak en büyük yedi kanal içine girmesine yetmiyor. Yani Netflix endüstride bir sıkıntıya neden oluyor ancak asıl problemin kaynağı o değil.

Seç - izle mecraları ile ana akım yayıncılar arasındaki izlenme farkı geleneksel televizyonların asıl yayın zamanlarında gerçekleşiyor. Eğer Netflix gibi mecralar bu durumu değerlendirirse daha da büyüme şansına sahipler. Dolayısıyla asıl saatlerde televizyon izleyen daha az kazanan kesmi cezbedebilirlerse, televizyon asıl o zaman ölecek. Fakat şu anki durumun tek sorumlusu Netflix ve benzerleri demek de doğru değil.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER