'Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'da patlayan cipin perde arkası

'Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'da patlayan cipin perde arkası
Günaydın Gazetesi'nden Funda Karayel'in özel haberine göre; 'Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz' dizisinde dün akşam (16 Şubat) ekrana gelen 23. bölümde meydana gelen ve 100 kilo barutun kullanıldığı patlama sahnesi; lüks bir cipe ve 35 bin dolara mal oldu. Açık söylememiz gerekirse; uzun zamandır Türk televizyonlarına gördüğümüz en başarılı "patlama sahnesi" olarak kenara not aldık.

Atv'nin fenomen dizisi 'Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz', yayına girdiği ilk bölümünden itibaren reytinglerde zirveyi kimseye kaptırmıyor. Dizinin setine konuk olan Funda Karayel de, setten izlenimlerini ve patlama sahnesinin detaylarını gazetedeki köşesinde bakın nasıl anlattı;

"Sonunda muhteşem sahnelerin nasıl çekildiğini, o macera ve aksiyonun kamera arkasında neler yaşandığını görme fırsatı buldum. Bahçeköy'deki sete gittiğim gün, Türkiye'de benzeri görülmemiş bir patlama sahnesi çekilecekti. 100 kişilik set ekibi, insan üstü bir enerjiyle koşuşturuyordu. Senaryo gereği patlatılacak arabanın nasıl hazırlandığını dikkatle izledim. Lüks cipin içindeki tüm koltuklar ve diğer parçalar söküldü ki, patlama anında çevreye bir şey fırlamasın. Arabanın altına özel yapılan bir piston yerleştirildi. Bu, kuvvetli bir basınçla yukarı fırlatılacak ve patlama gerçekleşecekti. Cipe küçük fünyeler de monte edildi. 

İKİ AMBULANS GETİRİLDİ 
Bilgisayar desteksiz çekilen gerçek bir patlama sahnesine an ben an tanıklık ediyordum. Bu sahne için tam 100 kilo barut kullanıldı. Patlama öncesi sette geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı; iki ambulans ve bir itfaiye aracı hazır bulunduruldu. Patlamada rol gereği yaralanacak oyuncular için dörder litre sahte kan da hazırlanmıştı. Çevreye zarar gelmesin diye titizlikle çalışan ekibin hassasiyeti takdire şayandı. Patlama sahnesinin en heyecanlı oyuncusu; senaryo gereği şah damarına cam parçası saplanacak olan Can Bartu Aslan'dı. Dizide Oktay Kaynarca'nın canlandırdığı 'Hızır Çakırbeyli'nin oğlu 'Ömer'i oynayan Aslan, bu sahne yüzünden gece uyuyamadığını ve ilk kez bir aksiyon sahnesinde rol alacağı için korktuğunu söyledi. 

EFEKTSİZ HEYECAN! 
Patlama sahnesinin çekimleri; bugüne kadar 218 araba patlama sahnesinde görev alan Murat Şengül ve ekibi tarafından gerçekleştirildi. Bu ekip daha önce 'Skyfall', 'Kingdom of Heaven', 'Troy' ve 'Hellboy' gibi birçok Hollywood projesinde görev yapmış. Elbette bu sahneyle ilgili en çok merak edilen şey, maliyeti. Siz patlatılan cipin fiyatını araştırırken; ben de patlamanın ne kadara mal olduğunu açıklayayım: Cipin fiyatı dahil 75 bin dolar! Ben de tüm ekiple birlikte, araba dört saniyede patlatılsın, sahne sorunsuz bir şekilde tamamlansın diye dua ettim. 'Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz', bu tür aksiyon sahnelerinin en gerçekçi şekilde çekilebileceğini kanıtladı. Bilgisayar desteğine gerek kalmadan da heyecan verici bir ambiyans yaratılabiliyormuş."

Haberin devamı için TIKLAYINIZ! 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER