Akademi'ye bir tepki de Ian McKellen'dan geldi

Akademi'ye bir tepki de Ian McKellen'dan geldi
2016 yılının Oscar adaylarının açıklanmasıyla Hollywood'daki sıkıntılar gündemden düşmüyor. 

Hollywood sistemi daha önce birçok sıkıntıyla gündeme gelmişti. Bunlar içinden en yakın zamanda gerçekleşenler Jennifer Lawrence'ın eşit ödeme konusundaki düşünceleri ve Oscar Ödülleri'nin fazla beyaz olması dolayısıyla protesto edilmesi oldu. Akademi, aldığı tepkilerden sonra üyelik protokolünde değişikliğe gitti ve 2020 yılına kadar bu sıkıntıyı çözmeyi umduklarını açıkladı. Ancak Hollywood'daki yanlışlıklar ve sıkıntılar gündemden düşmüyor. Ünlü oyuncular sistemde yanlış gördükleri noktaları belirtmeye devam ediyor. Bu noktada fikir belirten son isim Ian McKellen oldu.

LGBT hakları savunucusu Stonewall'ın kurucularından Ian McKellan, Akademi'nin her türlü farklılığa kapalı olduğunu dile getirdi. Sky News'a konuşan tecrübeli oyuncu siyahilere bu tepkilerinde hak verdiğini, Akademi'nin ve Hollywood'un görmezden geldiği tek kesimin onlar olmadığını açıkladı. Önceden kadınlar görmezden gelinirken, şimdi homoseksüel olduğunu açık şekilde belli edenlerin ihmal edildiğini söyledi. Ardından The Guardian gazetesine de konuşan McKellan "Şimdiye kadar açıkça homoseksüel olduğunu dile getiren hiçbir erkek Oscar kazanmadı. Bu bir önyargı mı yoksa şans mı merak ediyorum." dedi. Tom Hanks, Philip Seymour Hoffman ve Sean Penn gay erkekleri canlandırdığı için Oscar kazandı ancak bana kimse heteroseksüel bir karaktere hayat verdiğim için Oscar vermedi diyerek düşüncesini ortaya koydu.

McKellan, 1999 yılında Gods and Monsters ve 2002 senesinde The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring filmleriyle Oscar'a aday gösterildi. İki seferde de "Bu ödülü kazanan ilk açık gay olmaktan gurur duyuyorum" ile başlayan konuşmasının cebinde kaldığını açıkladı.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER