Peter Jackson ve Elijah Wood'dan Gollum davasına yorum geldi

Peter Jackson ve Elijah Wood'dan Gollum davasına yorum geldi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafının Gollum ile kıyaslanması üzerine açtığı dava giderek ilginçleşiyor. Ünlü yönetmen Peter Jackson ve oyuncu Elijah Wood da bu konu yorum yapan isimler arasına katıldı.

Recep Tayyip Erdoğan, bu fotoğrafı internete koyan Dr. Bilgin Çiftçi'ye kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle dava açtı. Ardından hakim Yüzüklerin Efendisi konusunda bilirkişiye danışma kararı aldı. Bu bilirkişi, Gollum'un nasıl bir karakter olduğuna ve benzetmenin hakaret olup olmadığına dair mahkemeye bilgi verecek.

Doğal olarak bu haber uluslararası medyanın da dikkatini çekti. Böyle olunca Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin yönetmeni Peter Jackson da olaya dahil oldu. Bir açıklama yapan Jackson, görseldeki karakterin Gollum değil, Smeagol olduğunu dile getirdi. Smeagol'ın zamanla hayranlar tarafından sevilen bir karaktere dönüştüğünü de ekledi.

Onu Yüzüklerin Efendisi filminde Frodo Baggins karakterini canlandıran Elijah Wood izledi. Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Wood, "Erdoğan'ı Gollum/Smeagol'la karşılaştıran Bilgin Ciftci iki yıllık hapis cezasıyla karşı karşıya. Karakterin iyi ya da kötü olmasının haricinde sırf bu bile korkunç" sözlerine yer verdi.

Bu dava üzerine tepkiler gelmeye devam ediyor. Ancak Peter Jackson ve Elijah Wood'ın açıklamalarını mahkeme kararına etki edecek mi, bu açıklamalar delil olarak kullanılacak mı, bekleyip göreceğiz..


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER