Hugo Blick: Drama zor sorular soracağımız bir mecradır

Hugo Blick: Drama zor sorular soracağımız bir mecradır
Arman Güvenç, Sundance Tv'nin web sitesi'nde yayınlanan bu altı soruluk röportajı sizin için çevirdi. Röportajın orijinalini okumak isteyenler için: Hugo Blick

Politik gerilim The Honourable Woman'ın yaratıcısı Hugo Blick hayalindeki oyuncu Maggie Gyllenhaal ve dizinin arka planı için seçtiği, gerçek hayattan alınmış duygu yüklü çatışmadan bahsediyor.

Dizinin arkasındaki ilham neydi?
The Honourable Woman, Nessa Stein hakkında. Dizi, peşini bir türlü bırakmamış geçmişte yaşanan olaylar hakkında derin çatışmalar yaşayan bir kadını merkezine alıyor. Bu yüzdendir ki o sürekli kendisini tüketen bir iç çatışmayla, geçmişiyle barışma ve kişisel dengesini bulabilme mücadelesiyle, boğuşuyor. Bu durum politik eylemlerine de yansıyor; dünyanın bir bölgesinin, sayısız hayatın ve politik emellerin aynı şekilde yıllardır peşini bırakmayan bir çatışmayı çözmeye çalışıyor.

Rol için aklınızda her zaman Maggie Gyllenhaal mı vardı?
Nessa Stein’in derin bir duygusal karmaşıklığı vardı; ve profesyonel açıdan bakacak olursak, bunu ekrana yansıtabilecek daha iyi birini kesinlikle düşünemiyorum. Ayrıca, karakterin uluslararası bir havaya ihtiyaç duyduğunu da not düşmek ilginç olabilir: Nessa ne tam olarak İsrailli, ne de İngiliz. Bu köksüzlük bir nebzeye kadar, yetim olmasıyla birlikte, onun soyutlanmışlığını açıklamaya yardımcı oluyor. Maggie bu rol için rüya gibi bir oyuncu seçimiydi. Onun da ilk uzun formlu dizi projesi olarak The Honourable Woman'ı seçmiş olmasından dolayı çok mutlu oldum.

Çok eklektik, uluslararası bir oyuncu kadronuz var. Bu sizin için önemli miydi?
Bu uluslararası bir hikaye ve oyuncu kadromuz da bunu yansıtıyor. Çalışmalarını çok beğendiğim Lubna Azabal, Igal Naor ve diğer oyuncalarla çalışmak benim için büyük bir mutluluktu.

Dizide neden Orta Doğu çatışmasını arka plan olarak seçtiniz?
Hayatım boyunca bölgeye ilgi duymuşumdur. Bir kimlik kazanıdıp, Nessa Stein karakterinde vücut bulan bu çalkantıyı incelemek istedim. Bu dizi çözülemez gibi gözüken bir arka planda kişisel uzlaşmanın hikayesi. Bir dünya sorununu alıp bir ailenin üzerine yıkmak ve bunun onları nasıl bir sınavadan geçireceğini incelemek çok ilginçti.

Bunun gibi çok gerçek, çok güncel ve duygu yüklü bir çatışma eğlence amaçlı bir dramanın arka planında kullanılmalı mı?
Drama ve genel olarak eğlence hiçbir zaman zor konulardan, duygu yüklü mevzulardan ve karmaşık temalardan kaçmamalıdır. Farklı temaları keşfedeceğimiz, zor sorular soracağımız ve önemli konuların altını çizebileceğimiz bir diğer mecra burası. The Honourable Woman'da çatışma, merkezindeki karakterin iç çatışmasının bir yansıması olarak ve yaratıcı bir motif olarak kullanılıyor; ayrıca dramı çok belirgin bir zaman aralığına oturtuyor ve seyirciye bağ kurabilecekleri ya da farkında oldukları bir çatışma sunuyor.

Dizi boyunca nispeten sert vahşet sahneleri var. Bu dizinin ayrılmaz bir parçası mı? Farklı gruplardan reaksiyon gelmesine yol açmayacak mı?
Nessa Stein'a yöneltilen şiddet karakter için çok önemli onu şekillendiren ve dönüştüğü karmaşık karakteri yaratan bu şiddet. Yaşadığı ve gördüğü şeyler verdiği kararların sebebi hakkında açıklamalar sunuyor. Karakter olarak da, eylemlerinde de neden çoğu zaman ikilemde kaldığını açıklıyor. İki tarafta da çok sayıda kurban verilmesine yol açan İsrail-Filistin çatışması şiddetle karakterize ediliyor ve bütünüyle izlenmesi gereken dizi boyunca, karakterlerin yaşadığı şiddetle bu duruma gönderme yapılıyor.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER