Beni bırakma!
Düşün düşün, boktur işin..
Yüzdük yüzdük, hikayenin kuyruğuna geldik. Hiçbir sorunun cevabını vermeden milyonlara 10 bölüm izletmek tam da Damon Lindelof modeli bir dizicilik anlayışı. Alkışlıyoruz! Bu bölüme başlarken, kıytırık bazı cevaplar alsak bile tonlarca yeni soru ile sezon finaline yürüyeceğimizden emindim. The Leftovers'ın, "The Prodigal Son Returns" adındaki sezon finalini de Mimi Leder yönetti ve senaryosunu patronlar yani Damon Lindelof ve Tom Perrotta kaleme aldı. Seri bu bölümüyle, 7 Eylül'de Amerika'da sezon finali yaptı. Beklendiği kadar yüksek reyting alamadı. Hatta oldukça da düşük oranlar denilebilir. Ancak daha önce de söylediğim gibi sezon onayı aldığı için izlerken peşin satan gibi huzurluyuz.

Patti rolünü Ann Dowd canlandırdı.

Bölüm, kan gölüne dönmüş orman kulübesinde Nina Simone'dan, "Ne me quitte pas" şarkısı ile açıldı. Onca yıldır aşk acısını tarifleyen şarkı bu sefer Kevin'e eşlik etti. Eskiden bu şarkıyı duyunca gözümün önüne eski sevgilim gelirdi. Şimdi Patti gelecek. Bravo! Gözü açık gitti Patticik... Babam öldüğü zaman öğrenmiştim ölenlerin gözleri sadece filmlerde o kadar kolay kapanıyor. Hani özellikle Yeşilçam filmi meftunlarının aşina olduğu bir sahnedir; biri ölür, gözleri açıktır ya da aralık kalır. Elinizle usulca alnından aşağıya doğru çeker, kapatıverirsiniz gözlerini.. Hah, işte o öyle olmuyor. Açık kalan gözler öyle kuş tüyü dokunuşuyla pıt diye kapanmıyor. Ölüm konusunda tek deneyimi de  henüz sadece Yeşilçam filmlerini izlemek olanlar, o hemencecik kapanmayan gözler karşısında ilk anda epeyce bir bocalıyor. En azından ben bocalamıştım. Hatta kontrol altına alınamayan bir de gülme krizine girmiştim. Neyse..

Geçen bölüm Wayne konusunda hüsrana uğrayan Christine ve Tom bu sefer de kucaklarında "seçilmiş" bebeklerden biriyle sokaklarda sürünmecedeler. Kuş kadar paraları var. Kaçak olma haline bir de Wayne belasını eklediler. Galiba Tom'un hikayesini daha çok merak ediyorum. Bu oğlan şapşallık konusunda kime çekti acaba? Biyolojik babasını da pek tanımıyoruz. Laurie ikili ilişkiler konusunda bu derece kör değil en azından. Yani bu gen anasından geçmiş olamaz.

The Leftovers, sezon boyunca sorduğu soruların yarısını bile cevaplamadan bizi bırakıp gitti. Elbette bu hikayenin amacı soru cevaplamak değil. O daha ilk günden belliydi. Hatta alenen dizinin adından başlayarak, gidenleri değil kalanları anlatacağını vaad etmişti. Ancak kalanlarla ilgili de cevapsız sorular biriktikçe insanın kalbi de sıkışıyor ve en başa dönerek Lost beklentisi yaratmaya devam ediyor. En azından bende böyle oluyor. Üstelik sezon finali ağlatmayı da becerdi.

Bakılım yeni sezonda neler olacak?

Patti için bir kez daha! Nina Simone'dan Ne me quitte pas

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER