Allahını seven plan yapmasın!

Bölümü iki kelimeyle özetleyecek olsam “berbat planlar” bölümü derdim. O yüzden dizi-yorum’a da berbat planları listeleyerek devam etmeyi uygun buldum.

Berbat Plan 1: İlk berbat planımızın kahramanları Caroline ve Stefan. Neymiş? Caroline duygularını kapalı tutarak ama duygusuzluğunu da bastırarak pek ala yaşarmış. O işler öyle kolay olmuyor işte canım. Öyle olsaydı herkes yapardı. En azından yüzyıllar içinde kendilerini eğitirlerdi.

Stefan’ın berbat planı ise Caroline’ye onun sebep olabileceği acıları an be an göstererek bir yıl sonraki hayatının da içine etmek. Zira Stefan aslında şuan için en istemediği haline bürünmüş durumda. İtiraf etmeliyim ki durum berbat olsa da Stefan’ın planı gerçekten etkili. Evlat olsa sevilmez derdim ama yaptığı berbat plandan dolayı ilk defa birazcık sevdim adamı. Hoş belki annesi de sevmiyordur. Onu da pek yakında öğreniriz.

Öncelikle Caroline’nin şarkı söylerken göz yaşı akıtabilmesine şaşırdım. Bir şey hissetmeden nasıl akabilir ki o yaşlar? Bundan dolayı da bir an için dahi olsa acaba duygularını kapamadı da numarasını mı yapıyor gibi saçma bir düşünceye kapıldım. Hiçbir mantıklı tarafı yoktu.

Kurşun mu daha hızlıdır vampir mi? 

İlk üç sezonu ben de izledim. Bir süredir de izlemeye devam ediyorum ama The Vampire Diaries’de ilk kez korktum. Kafanın düşüş sahnesi gerçekten insanı iki saniyelik de olsa korkutuyor. Sonrasında bölüm boyu birbirlerine gıcıklık yapıp, sabote ettiler ve sonunda ne yazık ki Stefan kazandı. Sonu da sevişmeyle bitti.

İkilinin ilk sevişmesinin bu şekilde olacağını iki bölüm önce kimse bu şekilde tahmin etmemiştir. Tebrik ederim iğrenç bir çift oldunuz. Gamsızlıkta da on numarasınız. Adam sana “tişörtün cesedin yanında” diyor ve sen hala gülüyorsun. Duyguları değil  komple beyni kapattı galiba.

Berbat Plan 2: Bu seferki kahramanımız tek başına Elena! Stefan’ın annesine çok düşkün olduğunu duyunca çok zeki ya hanım kızımız hemen fikri geldi “o zaman anneni kurtaralım. O da Stefan’ı kurtarır, Stefan da Caroline’yi kurtarır” sonra hepsi beraber Bahçıvanı kurtarırlar ve sonsuza kadar mutlu yaşarlar...

Tabi ki berbat bir plan. Biri deşici, toplam iki tane duygularını kapatmış vampir varken neden yeni bir tane aç mı aç deşici getirmiyoruz ki? Geçen bölümün özetinde de demiştim. Her ne kadar Damon onu geri getirme ihtimalini sıfır olarak görse de zihninde her geçen dakika o ihtimal daha da kuvvetlenecekti. Doğal olarak Elena’nın aklına uydular ve yolculuğa hazırlandılar. Elena da onlarla geliyormuş. Bu kız hiç çaktırmasa da gezmeye ve partiye bayılıyor. Caroline’nin adı çıkmış vallahi...

Seninle berbat planlar yapalım mı tatlı kıs?..

Berbat Plan 3: Konu planlama olur da Damon eksik kalır mı? Başroller Damon ve Bonnie’ye ait. Oysa güzel güzel Kai ile birlikte 1903’e gitmişlerdi. Burada epliktik aletin seyahat edemediğini öğrendik ve grup ikiye ayrıldı. Bonnie ve Kai aleti aramaya, Damon ve Elena’da annelerini bulmaya gittiler.

Lillian Salvatore  gerçekten ilginç bir kadın. Sayko bir tarafının olduğu çok belli. Meğer ablam pek de acınası bir durumda değilmiş. Baya baya arkadaş grubuyla tıkalı kalmış. Kurumuş vampirler gördük. Sadece gözleri oynuyor. Gerçekten ilginç bir sahneydi.

Anlatılan hikaye ise buram buram yalan kokuyordu. Geminiler için dahi çok kişiyle evrenler arası geçiş yapmak zor. Üstüne üstlük dünyada bu kadar vampir ve kötü insan varken bir tek Kai ve Lillian için evrenler kurmaya gerek duyulmuş. Pek tabi herkesi etkisiz hale getirdikten sonra sadece Lillian’ı oraya koyabilirlerdi. Hem bu daha büyük bir ceza olurdu. Fakat onlar daha ziyade aynı Kai’deki mantık gibi sadece ondan/onlardan kurtulmak istemişler. Yani demem o ki bence masada bir grup deşici oturuyor. Berbat bir plan olduğunu söylemiştim. Fakat bu ikinci berbat planın konusu sayılır. Bu berbat planın konusu başka.

Bonnie ile Damon plan kurmuşlar. Bir şekilde Kai’yi orada bırakmak istiyorlar. Bonnie önce çocuğu sırtından bıçakladı. Sonra eğer kaçamasaydı öldürecekti. Fakat orada kalacak olması da onlara yetiyordu kuşkusuz ve Kai’yi orada bırakarak günümüze geri döndüler. Bunlar adamı zorla kötü yaparlar. Şimdi Kai oradan kurtulsa. Bunları oymaya başlasa kim onu ne kadar suçlayabilir? Denemedi mi? Denedi... Kısmen evcil bir Kai’yi, bir gün olanca kiniyle geri dönebilecek Kai’ye 100 kere tercih ederim. Onlar da etmeliydiler.

Annemle görüşeli daha 24 saat olmadı ama onu bile kazıkladım. Mecazi olarak yani.

Berbat Plan 4: Son kahramanlarımız yine Damon ve Bonnie. Bunlar epey sinsi bir çift oldular. Anne masa başındakileri geri dönmek koşuluyla orada bıraktı. Zaten deşici ve bir yerden sonra azıtacağı belli. Bir de dönemeyeceğini anlayınca kim bilir neler yapacak. Sadece ve sadece bombaların yerlerini değiştirdiler. Üstelik canı patlamak istemeyen bombayı orada bırakıp, her an patlayacak bombayı yanlarında getirdiler. Lillian’dan çekecekleri var.

Tüm bu berbat planların yanında Enzo ve Alaric’in berbat durdurma girişimine değinmiyorum bile. Onların girişimi bu hataların yanında hiç kalıyor. Fakat yalvarıyorum, bir süre Allahını seven plan yapmasın! Gelecek bölümler için elimizde bu kadar çok berbat planın doğuracağı berbat sonuçlar bize hayli hayli yeter. Üstüne üstlük Bonnie’nin son dakikada çıkarttığı bir de kür olayı var.

Anladığım kadarıyla kafaya dikliyorsun ve insan oluyorsun. Fakat bir vampir The Vampire Diaries evreninde neden insan olmak istesin ki? True Blood’daki gibi ne geceye mahkumlar ne de sadece kanla besleniyorlar. Gayet gündüz de dolaşıp patates kızartmalarını hüpletiyorlar. Ayrıca asla kilo almama, ölümsüz olma, aşırı güç kazanma gibi getirileri var. Tüm bunlar varken sahi anlatsana biraz neden insan olmak canısı?

Son olarak Kai için gerçekten endişeliyim. Gözünden başka bir yerini oynatamayan adam taze kan kokusunu alınca yapıştı çocuğun gırtlağına. Umarım çocuğu uzun uzun kan tarlası olarak kullanmazlar. Büyüleri var gerçe ama insan yine de endişeleniyor işte..

The Vampire Diaries'in 17. bölümünü böylece bitirmiş olduk. Önümüzdeki iki hafta dizi tekrar bir ara veriyor. Fakat ondan sonra ara vermeden finale doğru koşar adım ilerleyeceğiz. Görüşürüz...

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER