Hasat zamanı!
Ragnar dertli Ragnar!
Lagnar Lothbrok ve Lagertha hasata hazırlanıyorlar. Ragnar Mercia tahtı için prenses Kwentrith'in emrinde kalan düşmanlarla savaşırken savaş alanında tüm tanrıların huzurunda bir hasat yapıyor. İnsan hasatı bu, karşılıklı kurbanların verildiği Torstein ve diğerlerinin Odin'e kavuşmak, Valhalla'da onun masasında kabul görmek için yarıştığı bu savaşta Vikingler, Ragnar, Rollo, Porunn, Floki, Bjorn birer biçerdöver gibi insan hasatı yapıyorlar. Biçiyorlar, kesiyorlar, kendi pagan tanrılarını memnun ediyorlar. Estetize bir vahşet bu. Porunn ölmekten son saniye Bjorn sayesinde kurtuluyor, Ragnar bile -düşün o bile- kendisine atılan mızraktan kıl payı ile sıyrılıyor, sonunda okçuların pususu olmasa Ragnar ve arkadaşları düzenli Mercia ordusu karşısında perişan olacaklar ama uzun yayları ile hakim tepede konuşlanan Wessex okçuları Mercia kuvvetlerini kırıp geçiriyor ve teslim olmaya zorluyorlar. Hasat sona eriyor.

Ragnar ölülere bakarken

Bu arada Kattegat'a varan yabancı ilginç bir karakter, hem hikaye anlatıyor hem de kemiksiz Ivar'ı sakinleştiriyor, Ragnar'ın yokluğunda prenses Aslaug'u tıpkı Romanoff Hanedanı'nı etkisi altına alan Grigoriy Yefimoviç Rasputin gibi etkisi altına alıyor, Helga hayran, Aslaug hayran, tek kuşkuyla bakan Siggy ama gizemli ziyaretçi Harbard etkilemeyi bilen bir adam.

Prenses Aslaug ve dev kafa karışıklığı

Lagertha'nın hasatı daha farklı o da İngilizlerin gelişmiş bilgilerini ve tarım teknolojisini kazanıyor kendi hasatıyla. Yepyeni bir kara saban ve deneyimli çiftçiler getiren Wessex kralı Eckbert ise Lagertha'nın peşinde. Kendi otoritesini korumaya çalışırken etrafındakileri vikinglerin kültüründen ve savaş gücünden yaralanmanın doğru politika olduğuna inandırıyor. Sonunda kral Eckberth kendi roma hamamında Lagertha ile vuslata ererken Judith Athelstan ile direkten dönüyor. Aşk var ama evlilik de var ve o devirler bu işler için zor devirler. Göz yaşı sel olup akıyor. eskiyle yeninin paganlık ile hristiyanlığın kavgasının baş aktörü Floki savaş sonrası Ragnar'ı suçluyor: daha kaç Viking ölecek Hristiyanlar için? Ragnar'ın cevabı gayet net, "Herkes bir gün ölecek ancak o gün gelene kadar kendi seçimlerimizi yapmakta özgürüz. Kimse Torstein'i zorlamadı. Sen de dahil hepiniz buraya gönüllü geldiniz" diyor Floki'ye, "Benim kalbim de seninki kadar ağır Torstein için ve yakında onunla tekrar karşılaşacağım ama o gün gelene kadar kapat çeneni!"


Odun kesilir

Porunn yaralı kendinden geçmiş savaş alanında yatarken Bjorn'un üzüntüsüne bir de Ragnar'ın Bjorn'a olan öfkesi katılıyor. Porunn'un hamile olması bütün dengeyi değiştiriyor, ölmek kalmak bu dünyada doğal ama bebeğin ölmesine sebep olursa Ragnar oğlunu affetmeyecek. Bu hengamede prenses Kwenthrith'in Ragnar'dan özür dilemesi için getirdiği prens Burgred kafayı yediği gibi kıçı Mercia toprağıyla buluşuyor. Nefis bir sahne gerçekten. Kral Eckberth çiftlikte çalışan Lagertha ve Athelstan'a zafer haberini ve herkesin iyi olduğunu iletiyor. Ancak asıl kavga Wessex'de verilecek bu aslında Odin, Freya,  Freyr, Loki, Thor ve diğer pagan tanrılarının İsa ve tek Tanrı ile savaşı ve içten içe sinsi sinsi kaçak dövüşerek savaşılıyor. Kattegat'ta bir balıkçının ağlarından çıkan 2 küçük çocuk cesedi iyiye alamet değil bu esnada Lagertha ve yanındakilerin ilk tohum atma için Freyr' için düzenledikleri kurban töreni ve pagan ayini de hayra alamet değil. Lagertha Freyr'e yalvarıp kurban ineğinin kanı oluk oluk çanaklara akarken "medeni" İngiliz'lerin dehşet dolu bakışları arasında tarlaya kadınların tohumları atması görülmeye değer.


Tekinsiz Harbard efendi

Bu ayinin de sonuçları olacak, Kattegat'a gelen Harbard'ın da bir yıkım getireceği muhakkak. Her iyiliğin bir bedeli var denizin iki yakasında da bu böyle ve Tanrılar savaşırken insanların başına neler gelecek kimin hasatı daha bereketli olacak hep birlikte izleyip göreceğiz.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER