Dawn'ın cehennemi
The Walking Dead’in senaristleri en steril ortamlardan bile minik cehennemler yaratmayı başarıyorlar. İlk sezondan hiç uğramadığımız Atlanta’da sürpriz bir cehennem var, Dawn’ın cehennemi. Uzun zamandır kayıp olan Beth ortaya çıktı dostlar,  Atlanta’da bir hastanede hasta ile köle arası bir konum hiç sevimli değil.  İçerisinde Rick, Daryl ve diğer karakterler olmadan sadece Beth üzerine kurulu bir koca bölüm kimin fikriydi bilmiyorum ama oldukça riskli bu adım neredeyse işe yaradı diyebiliriz. Baştan sona Beth ve cehennemdeki maceraları bu bölümü kaplıyor. Bu cehennemde bir bedel karşılığı duran Dr. Steve’in çalışma odasında bir Caravaggio tablosu var ama adam kobay farelerle besleniyor. Kıyamet ortamında rönesans şaheserlerinin bile değeri yok değil mi? Bu cehennemde herkesin bir görevi var ve Beth’e her fırsatta bu hatırlatılıyor. Dawn, bir şekilde bütün bu kabusun sona ereceğinden ve kurtarılacaklarından emin görünüyor ona göre yapılması gereken herkesin o zamana kadar üzerine düşeni yapması.

Dawn ve Dr. Steve sevgi dolu gözlerle Beth'e bakarken 

Cehennem de biraz karışık yetki Dawn’da gibi görünse de Gorman ve diğer polislerin de artan bir gücü var ve dengeler her an değişebilir. Dawn aylakların ısırdığı kaçak Joan’ın kolunun kesilmesini emrederken de ağır yaralı Trevitt’in kurtarılmasını emrederken de hep belirli bir sayıyı tutturma derdinde, ortalıkta yeterince parya olmazsa ayak işlerini seçkinlerin yapması gerekir ne de olsa. Dr. Steven Dawn’ın cehenneminin hikayesini ve buradaki karışık düzeni anlattıkça iş aydınlanıyor, Atlanta bombalanırken hastane Dawn sayesinde ayakta ama dengeler her an ters dönebilir ve Beth’in ilk hatasında Mr. Trevitt aylak kahvaltısına  dönüşüyor suçu Noah üstlenmese Beth’in işi oracıkta bitecek. Dr. Steve Beth’e bilerek yanlış ilaç verip Trevitt’i öldürtüyor çünkü bu cehennemde tek doktor olmanın büyük avantajları var ve rekabeti başlamadan bitirmek iyi bir şey.

Gorman tacizi bir üst seviyeye taşırken

Buradaki düzen Terminus’a benziyor yamyamlık yok ama Dawn’ın polisleri Joan ve diğer seks köleleriyle “rahatlıyorlar” düzen bu şekilde tıkır tıkır işliyor, önünde sonunda Beth’in başına da bu gelecek gibi. Dolayısıyla vaziyet belli Noah ve Beth kaçacaklar ama nasıl? Kaçış için bodruma inmek gerek merdiven kovaları aylaklarla dolu. Beth asansör anahtarını ararken Dawn’ın odasında Gorman’a yakalanıyor gerilim sürekli artıyor, yerde de intihar etmiş Joan’ın cesedi var. İşte burada öyle güzel bir aksiyon oldu ki dönüşmüş olan Joan aylaklık kariyerinin başlangıcında orucunu Gorman ile açarken Beth onun silahını alıp  odadan çıktı. Bizim de yüreğimizin yağları eridi doğrusu.  Giderken Dawn’a odasında Joan ile Gorman’ın olduğunu söylemesi de hoş bir detaydı tabii .
Joan orucunu açmadan önce 

Asansör boşluğundan kaçış sahnesi de gerilim dolu, Beth’in Daryl ile yaptığı antrenmanlar işe yaramış gibi Beth kurşunlarını harcasa da aylakları öldürerek hastaneden dışarıya çıkmayı başardı. Ama sonunda polisler Beth’i  yakaladı Noah ise yaralı olarak kaçtı. Son sahnede Beth elindeki bisturi ile doktoru öldürecek diye beklerken sedye ile yaralı olarak Carol geldi ve bölüm sona erdi.

Yakalanmasaydın iyiydi.

Bölüm sonunda Carol'un ortaya çıkması hastanede en az bir bölüm daha geçireceğimizi gösteriyor, iyi haber sadece Beth olmayacak, Carol gibi sert bir karakterle Beth'in hastanede hayatta kalma şansı daha fazla olacak. Senaristler Beth ve Abraham'ın hikayeleriyle dönüşümlü olarak Rick ve grubun maceralarını anlatacaklar. Daha heyecanlı bölümler izleyeceğimizden eminim.

 

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER