Yüzyıl geçse de...

İkinci bölüm yorumumda da dediğim gibi dizinin ikinci sezonunda bilim kurgu tarafı azıcık aksamaya başladı. Uyarlandığı film ile ilgili elindeki hikaye de tükenince “yaratıcı” olmak adına uçları zorlamaya başladı ve bu sezon karşımıza “primary” ile “havari”ler çıktı. Bu havariler, bana çok fena Fringe dizisindeki kel kafalı observerları hatırlatıyor. Observerlar da zamanın ilerleyişini düzenlemek istiyorlardı. Havarilerin tek farkı, zaman çizgisine müdahale de bulunmaları ve zamanın şimdi-geçmiş-gelecek ayrımı olmadan sonsuz bir “şu anda” akmasını sağlamak. Buraya kadar bir itirazım yok ama Lost dizisindeki Jacopvari bir “tanık” karakterinin çıkmasını beğenmedim. 

 40'lı yıllarda pek çekiciliği kalmamış sanki?

2044’te kurulan ittifaklar hala kaygan zeminde ilerliyor. Özellikle Jennifer’ın sebep olacağı virüs salgını bir süreliğine engellenip, zamanın yeniden şekillenmesinden sonra Ramse, Cole ve Railley arasındaki ilişkiler çok gergin.

 Çok güzel çift, öpüşeceklerini görecek miyiz?

Cole ve Railley’nin, birinci sezonda, aşka evrilmesini beklediğim ilişkisi de tamamen “görev” üzerine kurulu hale geldi. Zaman hala onları birlikte olmaya itse de Railley’nin “kendimi bulmam lazım” ruh hali nedeni ile aynı yüzyılda yaşasalar da aralarında onlarca ışık yılı varmış gibi durmakta. Bu nedenle 1944 yılında çifti oynamak yerine ağabey-kardeşi oynamak O’nun daha rahat hareket etmesini sağladı. Ancak Railley rahat ederken Cole ile aralarındaki ilişki daha da gergin bir hal aldı.

İtiraf edeyim paradoks yaratarak insan öldürme fikrini çok yaratıcı buldum. Bilim-kurgu hikayesi azıcık aksak ilerlese de zaman zaman bu paradoks olayında olduğu gibi çarpıcı unsurlar çıkarabiliyor dizi. Ve bu çarpıcılıkların altından hep Jennifer çıkıyor. Orijinal hikayeden farklı olarak karşımıza bu karakterin çıkarılması bence dizinin en büyük başarısı. Ancak yine de dizi çok bilinmeyenli denklem halini aldı. Bir yanda Havariler, bir yanda Primaries, bir yanda Daughters, bir yanda tanık… Sonu nereye bağlanacak çok merak ediyorum.

 

 

 

 

 

 

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER