Seçenekler senin değilse, seçim senin midir?

Bu sezon dizinin temel sorunsalı seçmek, seçimler ve seçmek zorunda kaldıklarımız. Railly üzerine kurulu bir sezonla karşı karşıyayız. Öte yandan, Ramse, Cole ve Jennifer geçen sezon yaptıkları seçimlerin sonuçları ile yüzleştikleri için daha çok bir “amaç” arayışındalar.

 'Amacımı buldum.'

Gelecekten geçmişe gönderilen mesajlar çok bilindik olmasına rağmen benim her zaman hoşuma gidiyor. Fringe dizisindeki Beyaz Lale bölümünde olduğu gibi bu dizide de gelecekten Jennifer’ın gönderdiği o mesaj bence bölümün en çarpıcı noktası idi.

Bu bölüm iki noktadan insanlara zarar veren ya da içinde ölüm barındıran eylemlerin sonuçlarının “değişime” değil başka ölümlere ya da başka kaoslara yol açtığını gösterirken; hayatı ve yaşatmayı seçmenin zamanı ve insanları değiştirebileceğini gösterdi.

 Gözlerindeki kararlılık ürkütücü değil mi?

Birincisi, Railly, 2016’da başlayarak dünyanın pek çoğunu etkileyecek salgını başlatan kişi olarak gördüğü Jennifer’ı öldürmek istediğinde Cole buna engel oldu. Dahası, Jennifer kafasındaki sesleri susturmak için kendini öldürmek istediğinde O’na da engel oldu. Sonuç olarak, geçmiş yerinde dururken, geleceği değiştirdiler. Bir sezonun ardından ilk defa bu grup bir şeyi değiştirmiş oldu. Jennifer'ın performansı çok başarılı. Vücut dili ve ses tonunu kullanışı onu tam bir deli yapıyor. O'nu izlerken çok eğleniyorum.

İkinci durum ise Ramse ve Deacon arasındaki ilişki. Ramse tüm o kinine rağmen geçmişte gidip Deacon’ı ve annesini şiddet gösteren babasının elinden kurtarmış. Evet, sonuçta Deacon yine Deacon olmuş ama bu gerçeği biliyor olması sanırım onun içinde bir şeyleri kırdı.

Sezonun sonuna doğru benzer bir kırılmayı Railly’de de bekliyorum.

Tüm bunlara rağmen dizide şöyle bir sorunla karşılaşıyoruz. Bu felsefik bakış açısı güzel izleniyor. Ancak dizinin temelini oluşturan bilim-kurgu yanı biraz aksamaya başladı. Dizinin çıkış noktası olan filme dair konular birinci sezonda işlendiği için"Bilim-kurgu hikayesi nasıl devam edecek? Devam ederken tutarlı olacaklar mı?" şimdiden kafamda sormaya başladım. Bakalım...

 

 

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER