Dünya adil değil, sen adil ol!
Mahir, Dalyan Rıza'yı yanına, adamlarını arkasına almış yürüyor bir bilinmeze.
Mahir'in değişim yolculuğu kaldığı yerden hız kesmeden devam ediyor. Hafif aksiyon tadında gene bir geçiş bölümü izledik. Belli ki bu sezon aksiyon-dram tadında gideceğiz. Namı gittikçe büyüyor, artık kendine ait bir mıntıkası bile var Mahir'in. Koca bir mahalleyi de yanına aldı oh mis sırtı yere gelmez, gelmesin de zaten. Bu masum insanlardan değil korkumuz, daha büyük ağalardan zarar gelecek olması. Mahir'in çehresi mi değişiyor acaba. Haraç aldı ya da almak zorunda kaldı, kendince bir yöntem ile parayı kullanmadı, el öptürdü istemese de! Kendi bile yadırgıyor bu olanları. Özü temiz haram yemez biliyoruz onu; peki çalışmayan bu adam ne yeyip neyle geçinecek işte orası tam bir muamma.

Evladın için yanmak mı zor, evladına yanmak mı?

Kara ailesi toparlanıyor sanki. Baba olarak dağılan umutları, acıları, hayalleri toparlama gayretinde güzel insan Nazif baba. Elinde iğne iplik var artık. İpliği takma gayretinin sonuçsuzluğu, sonra resme dönüp eşini hasretle anması! Ne yaşarsa yaşasın bu yaşta, gene de enkazı tek başına kaldırmak zorunda. Başa gelen onca şeye rağmen umut et diyor Songül'e. İlknur'a torunun en sevdiği masalı anlatıyor. Şefkat, merhamet her şey o an orada birleşti sanki. Ne güzel bir adamsın sen demekten kendimi alamıyorum. Oğlunun acısı, yokluğu yeni tesir etmiş gibi yüreğine. Nazif babanın tarif ettiği evlat ona güç, dayanak, dost, belki de yarındı! Yarınından korkar olmuş şimdi. Endişe kol geziyor firar halinde Vezneciler'de. 

Bir dokunuşa bu kadar anlam katmasan keşke!

Mahir'in evdeki detayları şahane işlenmiş; yatak odasını değil kanepeyi tercih etmesi, askıda asılı gömlek, duvarda en sevdikleri. Sever zaten öyle eğreti halleri! Bil bilse Hakime Hanım; bazen duvara bile asamaz insan yüreğindekini! Biliyor olmalı aslında duvarda senin, yürekte! Kaf dağının ardı sanki Mahir'in kalbi öyle ulaşılmaz, öyle soğuk! Ama bu haller bir yerde güçlü bağlarına zarar verecek! Peki, böylesi yanıp tek kelime edememek! Taş olması lazım insanın ya da insanüstü bir gayret sarf etmeli.  Çaresizliğin dile gelmiş hali artık Feride; korkuyor, ağlıyor çok fazla hem de. Tutunacak dalları bir bir gitti! Mahir'i yitirmek en büyük kabusu oldu. Birini umarsızca sevmek her şeyi, kendini de unutup, onun gözüyle dünyayı görmektir. Feride şu an dünyaya Mahir gözü ile bakmaya çalışıyor ama Mahir gibi düşünemiyor, çok zor onun gibi olmaya çalışmak. Tüm gayretine rağmen bildiğinden şaşmaz olacağını da iyi biliyor aslında. Biz bile Mahir'e kızgın haldeyiz Feride'ye ettikleri için. Bu kadar sevmese diyeceğim ama sevdaya kıyamıyorum. Bir anahtar ne çok mana taşırmış! Hayallerle dayayıp döşediğin evine kapıyı çalıp zor giriyorsun! Kapı açılıyor kısacık bir an tek tebessümle dünya aydınlanıyor. Adını sanki en güzel o söylüyor, en güzel gülümse de onda çünkü! Sonra birden gökyüzü kapanıyor buz gibi olmuş mevsim. Ne desen kar etmiyor sevdiğine! O ev hakkında yanlış düşündüğümü bugün yeniden anladım. Evet, o ev mühim bir yer olacak! Duvarların boş kalan yerlerine yeni resimler asılacak. Mutluluk resimleri! Mahir'in büyük suskunluğunda neler anlattığını gördük tek bir dokunuşla resme bakarken. Feride bir gülüşe hasret, Mahir küçük bir temas etse vazgeçecek! Ondan köşe bucak bu kaçış, öyle ince bir çizgide sınanıyorlar. Konuşmadan bakışlar bir anlam taşır mı? En sevdiğim ayrıntılar bunlar bu aşkta; aynı heyecan ile dolup kalp atışlarını, nefeslerini duymak! Kalbin ritmi değişir mi ansızın beliren bir yüreğe, nefes nefese bir hal alır mı; değişirmiş! Yalnız ben sevmiyorum ne bankları, ne banklarda kalan kötü anıları. Aynı acı ile hemhal olup derde devayı uzakta aramak işte bunu hala anlamıyorum! 

Son pişmanlık çare olmaz Seyis!

Artık bombayı koyanı gördük bildik aman ne güzel. İşi paslarken menfaat çakışması rol oynamış belli, para ve güç ağır basmış, şimdi vicdanın ağır basması gibi. Kadın ve çocuk işi yapmam diyenler, yok valla ben yeminliyim diyenler, işi başkasına paslayınca zarar görmeyecek miydi düğün ahalisi? Bahar'ın davası bitti mi sahi? Seyit neden yeniden sahalarda ve niye dışarıda? Bu adam katildi, unuttuk mu Bahar'ı aldı bizden, şimdi iki canı daha. Bu olayın da bir yere varacağı çok bariz. Yoksa yeniden çıkmazdı karşımıza. Ya Belgin hadisesi; sonunda tanıştılar nasıl bir tanışmaksa. Koca yolda Mahir gibisini göremeyen kadın şoför hadisesi! Ne çekti bu Mahir kadın şoförlerden. Tam korkulacak tip Belgin hatta o tarafta korkulması gereken tek kişi! Emniyet amirimiz de geldi. Bağlantıları var mı, bilemedim ama haberler çabuk uçuyor. Çok erken teşhis biliyorum ama Feride gene yanlış kişiye güvendi galiba! Ya Ayten; onu anlamak çok güç, hızlı yükseldi çok fena düşecek. Hala daha Mahir'e dair hislerine karşılık alacağını sanıyorsa saflık derecesinde bir hal içinde olması gerek! Feride'nin Ayten'i ikna çabası beni düşüncelere sevk etti. Seven sevdiğine zarar gelmesin diye her şeyi yapar, düşmana gider, çıkmaz yola çıkar, düşmanla birlik olur! Ama yeter ki düşman namert çıkmasın. O konuda Ayten'e güvenmiyorum maalesef. Kabadayı alemini soran olursa orası gayya kuyusu olmuş. Yeni yapılanma başlıyor Necdet, Seyis ve diğerleri iyi bir ekip çıkar oradan. Yalnız diyeyim almadığınıza pişman olursunuz Mahir'i çünkü her işin hakkından gelir o! Özdemir Asaf'ın dediği gibi;
Ne adlar vardır
Adamlar, dışında kalır.
Ne adamlar vardır
Adını tam taşır.
Adam ben Mahir'im diye yürüyor resmen.

Tam Mahir'e uygun bu. Adını öyle güzel taşıyor ki; birini üzecekse en iyisini yapar, kırdı mı paramparça eder, birini sevdi mi tam sever, kafaya koydu mu illa bildiğini eder, sildi mi kapı duvar olur yüreği gene mahirliğini eder. Adil olmayan bir dünyada Mahir'e sen adil ol diyorlar. Nasıl olacak bu; özünün cevahiri hep temiz kalacak mı gerçekten? Bu kadar iyi vasıflara vakıf biri mahsusçuktan bile olsa değişir mi? Keşke hiç değişmese. Bir defada mahir olmasın yaptığı işte, kendi olsun! Ne zaman gülecekler sahiden, daha çok kışımız var galiba. Kış biter bahar olur, sizde mevsim kaç aya tekabül eder bilmiyorum ama bu kış çok uzun olmasa! Çok soğuk bu tarafı izlemek. Ne kabadayı alemini merak ediyorum, ne de yeni düzeni. Aşk var mı derinlerde umuda dair işte sadece bunu merak ediyorum! 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER