Başka yer başka zaman

Once Upon a Time üç ay aradan sonra bu sezonun 12. bölümü "Souls of the Departed" ile döndü. Bu bölümün OUAT tarihindeki yeri ayrı çünkü bu, dizinin aynı zamanda 100. bölümüydü. Zaman ne hızlı geçiyor, on yaşındaki yuvarlak surat Henry hâlâ gözümün önünde. "Müjdeler olsun Oncer sana, dizimiz erdi 100 bölüme!" dedikten sonra bir de yeni sezon onayını kutlayıp yoruma geçiyorum efenim.

100.bölümün sezon arası dönüşü bölümüne gelmesi talihsizlik oldu. Çünkü 100. bölüm coşkusu yaşamaktansa Underworld ne menem bir yerdir, bu insanlar kim,  Herkül ne zaman gelecekmiş gibi sorularla bu yeni dünyayı çözmeye çalışmakla geçti. Bu coşkuyu eski kötülerimiz ortaya çıktıkça birkaç bölüme yayarız artık, sorun yok.

Underworld ile ilgili derhal şunu öğrendik ki eğer gelenlerden biri Underworld’de kalırsa buradakilerden biri dünyaya dönebilir. Bunu önce Neverland’de şimdi de Underworld’de sıkışan Peter Pan’den öğrenmemiz de gereksiz yere tebessüm ettiren bir detaydı. Tebessüm ettiren fakat endişelendiren de bir detay. Çünkü Underworld’dekilerin hepsi "daha iyi bir yere" gitmek yerine geri dönmek isteyeceklerdir ki Peter Pan bunu açık açık söyledi zaten. Diğerlerinin de bizim kahramanlar yüzünden burada olduğunu düşünürsek bu huzursuz ruhları kurtarmak pek kolay olmayacak.  

Regina-Henry-dede Henry sahnesi ağlattı ne yalan söyleyeyim. Ona başından beri inanan babası sayesinde Regina artık tamamen kahramanlar tarafına geçti. Ama bu sahne zaten artık iyiliğini kanıtlamış Regina’nın kahraman ilanından çok babasının onun üzerindeki etkisini göstermeye yönelikti. Flashbacklerle hatırladığımız canım Evil Queen, Regina değil. Başından beri Regina’nın ‘özüne dönüş’ünü izliyoruz aslında bir yandan. Bunun en büyük mimarı da babası. Baba Henry’nin artık huzura ermesi lazımdı. Oradan bakıp bakıp kızıyla gurur duyabilir artık.


Paralel yapı

Regina’nın kahramanlığının duyurulması sonradan geldi aslında. Ya da ben öyle okumak istedim. Underworld Storybrooke’daki saat de tıpkı Emma Storybrooke’a geldiğindeki gibi değişti. 8.15’teki saatin 8.16’ya geçmesini bir tek Regina gördü diye artık bağıra bağıra ‘’savior Regina’’ diyebilir miyiz yoksa Regina tüm takım adına mı gördü saatteki değişimi bilemiyorum. Sezonun ilk yarısı Regina Kurtarıcı olacak diye beklerken çürümüştüm artık ihtiyatlı davranıyorum.

Hook’u kahraman olarak görmek, onu kurtarmaya gitmek konusunda problemlerim var. O yüzden sezonun ikinci yarısının nasıl geçeceği konusunda endişelerim vardı. Şimdiden bir şey denemez ama Once Upon a Time en iyi yaptığı şeyi yine yaptı; merak uyandırdı. Verdiği cezalarla kötü olduğunuz kadar adilsiniz de dedirten Hades (Cora’yı eski hayatına gönderdiğinde halaya duran kaç kişiyiz?), hep en karmaşık karakter Rumple, dizi tarihinin şüphesiz en sinir bozucu kişisi Arthur’dan ne zaman ve nasıl kurtulacağımız ve illa ki yeni karakterlerle yeni bir macera sunuyor bize Once Upon a Time.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER