DİRİLİŞ: Hasan Ali Kaldırım

DİRİLİŞ: Hasan Ali Kaldırım
Fotoğraflar: Fenerbahçe/twitter

Perşembe günkü Molde maçından sonra Fenerbahçe’nin acilen lige dönmesi gerekiyordu. Çok yoğun bir maç trafiğiyle başlanıldı sezona. 2 Shakhtar Donetsk, Eskişehir, Rize, Antalya, Kasımpaşa maçları ve arada 2 Atromitos maçı. En son Molde. Bu maç en acı vereni, en yaralayanı ve en çok “Acaba?” sorusunu sorduranı. Perşembe gecesinden sonra ilk kez biz Fenerbahçelileri uyku tutmadı. “Neden?” diye sorduk. “Nasıl olabilir?” diye düşündük. Ligde kötü oynarken Molde’nin 3 katı bütçeli Kasımpaşa’yı yenebiliyorsunuz. Ancak Avrupa’da Norveç ligi 7.sine yenilebiliyorsunuz. Uluslararası platform çok başka… Çok garip. Belki de biz garibiz, Letonya’yı iki maçta da yenemeyen ama Hollanda’ya karşı müthiş bir galibiyet alan bir milli takımımız var.

Oyuncu kadrosu olarak kağıt üstünde çok güçlü Fenerbahçe. Ama performanslar yerinde değil. Van Persie’nin güçsüzlüğü, Caner’in henüz eski formunu bulamaması, Volkan Şen ve Ozan’ın Fenerbahçe forması giymenin ağırlığını fazlasıyla hissetmeleri ve art arda gelen sakatlıklar bu kadrodan istenen performansı sergilemesini engelledi. Sahada isyan eden, başkaldıran, hırslı tek isim var; o da Nani. Yüzündeki hırs- hüzün karışımı ifadesiyle Şahin Kendirci’ye varsa bir ağabeyi kadar benzeyen Nani bu takımın bence şu anki yıldızı.


Luis Kendirci? Şahin Nani?

Maçtan önce merak edilen, Molde hezimetini yaşayan kadroda ne kadar değişiklik olacağıydı. Volkan kalesine döndü. Fernandao, Van Persie’yi kesti. Markoviç, Volkan Şen yerine sahadaydı. En büyük sürpriz ise Hasan Ali oldu. Caner, formsuz olduğu zamanlarda bile önceki hocalar döneminde kesilmemişti. Ama Pereira Caner yerine Hasan Ali’yi tercih etti.

Fenerbahçe maçın ilk yarısını, özellikle ilk 35 dakikayı kendisinden beklenen seviyeye yakın oynadı. Markoviç kalitesini gösterdi. Meireles gereken uyarıları almış olmalı ki performansı sezonun en iyisiydi. Nani’nin Şahin Kendirci’ye benzerliği sadece yüz olarak değil şahin gözleriyle ve yumuşacık bilekleriyle köşeyi harika görmesi. “Rüzgarın oğlu” , “Tuncay Şanlı’nın daha tekniği” ya da Rıdvan Dilmen’in deyimiyle “yavru Rıdvan” Lazar Markoviç topu mükemmel taşıdı ve Nani’yi harika gördü. Nani adeta ‘Hawkeye’ gibi köşeyi gördü ve yine skorunu yaptı. Markoviç gerçekten çok hızlı bir oyuncu. Onun için diğer bir lakap ‘Flash’ olabilir. Golden sonra Meireles ve Ozan’la çok net iki pozisyondan faydalanamadı Fenerbahçe.  Özellikle ilk 30 dakika Volkan yanında katlanan sandalyesi, termosta çayı ve sıcak poğaçalarıyla maça gelse çimlerin üstünde çok güzel keyif yapardı. Çünkü tek damla ter akıtmadı. Çünkü Bursaspor gelemedi.


O an...

İkinci yarıda Bursaspor dengeyi kurdu, hatta üstünlüğü ele aldı bile diyebiliriz. Bazı dakikalarda tempo yükselmeye başlayacakken hakemin sertliğe müsamaha göstermemesi çok basit pozisyonlarda oyunun durmasına sebep oldu. 62. Dakikada faul tartışmaları sonucunda Josue harika bir orta yaptı ve Necid çok iyi bir vuruşla ne kadar iyi bir santrafor olduğunu gösterdi. Bursaspor eşitliği yakalamıştı ve bu andan itibaren Pereira’nın öne geçmek için hamlelerde bulunması gerekiyordu. Sahanın en hızlısı Markoviç’i oyundan alarak Van Persie’yi oyuna dahil etti. Van Persie…  Hakkında 3-5 sayfa daha yazı yazabilirim. Fizik olarak henüz hazır olmayan Van Persie, ne kadar da usta bir adam... Ne kadar klas... 25 metre koşarak gol bölgesinin o kadar doğru bir yerinde belirdi ki, bir golcü doğru yerde ancak bu kadar belirebilirdi. Sakatlanıp çıkıncaya kadar sahanın en iyisi, verilen şansı en iyi şekilde kullanmış, defansif ve ofansif olarak harikalar yaratan, sabırla forma sırasının gelmesini bekleyen garip, çilekeş Hasan Ali… Bu ülkenin en iyi 2 sol bekinden biri olan (diğeri tabi ki Caner) Hasan Ali bugün harika oyununu, harika bir asistle süsledi. Sol kanattan topla harika kat etti ve öyle bir zamanda topa bastı ki onu marke etmeye çalışan Sercan, saat 22’de marketlerin kapandığını hatırladı ve yetişmek için kadrajdan çıktı. Hasan Ali çok net bir gol pası çıkardı Robin’e. Robin istediği gibi vuramadı ama istediği yere vurdu. Diriliş ateşini yaktı bugün Hasan Ali. Takımına nefes aldırdı.  Liderlikte tuttu. Umarım bu performansını sezona yayar.
Bu takımın potansiyeli çok büyük… Maçları ciddiye aldıklarında önlerinde çoğu takım duramaz. Pereira’nın doğru sistemi bulduğunu düşünüyorum. Markoviç veya Volkan Şen - Nani’li kanat, Fernandao ya da Van Persie’li santrafor hattı ile üçlü orta saha Ozan-Topal – ve iyileşince Josef bu takımın ideal kadrosu. Maçına göre Diego bu üçlüye katılabilir. Savunmaya da Kjaer’in dönmesi gerek. Bu maçın sonucu gelecek hafta oynanacak Beşiktaş derbisi için moral, oyuncuların kendi potansiyellerini görmeleri için uyanış oldu. Bundan sonra beklenen,  takımın bu oyunun her yeni haftada üstüne koyması ve daha net galibiyetler alması.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER