Yargı: Renkler siyaha döndü

Yargı: Renkler siyaha döndü
Normalde yazılarıma bir şiir ya da şarkı sözü ile başlarım. Bu defa bulamadım. Yani elbet vardır uygun sözler, şiirler, şarkılar ama kalbimde öyle bir yük ile yazıyorum ki elim gitmedi.
 
Sezon başladığında ilk tanıtımlarda siyahlar içinde bir Ceylin görünce anlamıştım. Bu sezon duygusal açıdan daha yoğun olacak dedim. Ama sanırım bu kadarını beklemiyordum. Anlamıştım çünkü Ceylin'in renkler ile arasında hep çok özel bir ilişki vardı. Hatırlayın siyah giymek istemeyip o meşhur mavi takımı giymişti. Çünkü mutlu hissetmek istemişti sabahki tedirginliğini atarak.  
 
Ceylin renkleri cinsiyetle değil umutlarla ve hislerle özdeşleştirdi hep. Bunun için şimdi siyahlar, koyu renkler içindeki Ceylin kötüleşmiş ya da "dark side"a geçmiş değil. Sadece mutsuzluğu içinde, acısı içinde bu defa bir umut ışığı göremiyor.
 
Yüreğinden yaralı oyun arkadaşlarına gelirsek...
 
Ilgaz'ın Nil karakterine tutumunu nasıl değerlendirmem gerektiğine karar veremedim. Nil ile bir süredir çeşitli mekanlarda buluştuğu anlaşılıyor.. Bir kadın bir erkeğin koluna böylesine rahat giriyorsa bir aşinalığı var o adamla demektir. Fakat Ilgaz'ın bu dokunuşlardan zevk almadığı da belli. O zaman neden diye soruyor insan. Ilgaz'ın yeni bir ilişki arayışında olduğu ihtimalini de reddediyorum. Mercan 2,5 yıl önce onlardan ayrılmış. Ceylin ile ayrılalı daha da az olmuş. Ayrılmak isteyen Ceylin olabilir ama çok kesif bir acı nedeniyle ayrılmışlar. Sevdiği kadın renkleri bile kendine yasak etmişken, bunun nedenini de en iyi Ilgaz biliyorken başka biri ile denemek aklına dahi gelmez. Öyle sığ seven bir adam değil Ilgaz. Olamaz. Ama "o zaman neden?" sorusunun cevabını da henüz alamadık.
 
Ilgaz demişken şu ara notu da yazmam lazım. Savcı Ilgaz'ın Savcı Ceylin'e tutumunu, onun amiriymişçesine söylemlerini ve Nil konusunda kendisi etiği çiğnerken etikten bahsetmesini sevmedim. Mesela Savcı Ceylin delili bulup getirmişken sorguyu yapmak için Savcı Ilgaz'ı ikna etmek zorunda değil. Savcı Ilgaz bu kadar çalışma etiğinden bahsederken Nil'i bırakırken de yeni bir sorgu yapıp delil bulduğunda da Nil'i tutukladığında da Savcı Ceylin'e haber vermedi. Ilgaz'ın bu tutumu beni rahatsız etti. Umarım Nil konusunda bir amacı varsa o bozulduğu içindir ve bir daha böyle tavırlar görmeyiz. 
 
Evet, yaralı oyun arkadaşları diyorduk. En hayalini kurdukları evcilik oyununu yeni üyeleri ile oynarken ellerinden o en çok istedikleri oyunları, dünyaları alınan oyun arkadaşları. 
 
Ceylin artık tüm oyunlara küsmüş. Ilgaz ise kenarda onun tekrar oynamasını bekliyor. Acaba bu kışkırtırcasına hareketlerinin nedeni Ceylin'i yeniden oyun sahasına çekmek mi diye de düşünüyorum. Çünkü Ilgaz normalden fazla bir inatla Ceylin'i kışkırttı bu bölümde. Ceylin'in hareketlerini, diğer insanlar ile ilişkilerini gözlemliyor. Ceylin gibi insani ilişkilere açık, sohbet etmeyi seven, her insanı konuşturabilecek birinin böyle insanlardan uzak durması çok üzücü. Ilgaz'ın bilerek Ceylin iyileşsin diye bazı şeyleri yaptığı inancım da buradan geliyor. Eski Ceylin'in gelmesi için yeni Ceylin'in duvarlarını yıkması lazım. Önce umutları kararmış Ceylin'in duvarlarını yıkarak hayatın devam ettiğini görmesi lazım.
 
Çünkü çok büyük bir acı yaşıyor olsalar da Ceylin de Ilgaz da hayatta. Yaşıyorlar. Ilgaz yeniden birlikte olurlarsa acılarla birlikte yaşamanın yolunu ve yeni umutları da bulabileceklerine inanıyor muhtemelen. Ama bu umutları ancak Ceylin ile yeşertebilir. Ceylin gittiğinden beri Ilgaz da o evde umut yeşertmiyor muhtemelen. Çünkü büyük acılarına rağmen yaşayabilmek için birbirlerine ihtiyaçları var. Hep olduğu gibi.
 
Farkındaysanız kaçırılma ile ilgili yazmadım. Yazamıyorum çünkü. Özellikle Ceylin'i kalbimde taşıyorum bölümden beri. Sesi, sudaki ifadesi gitmiyor gözümün önünden. Ceylin dünyanın en tatlı annelerinden biri olmuş. Ama tam da kendisi gibi özel bir anne olmuş. Lütfen Mercan annesini babasını unutmamış olsun. Ceylin evlat acısının bu türlüsünü yaşamasın en azından.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER