Megalapolis ve Horizon: Coppola ve Costner'dan büyük bütçeli rüya projeleri

Megalapolis ve Horizon: Coppola ve Costner'dan büyük bütçeli rüya projeleri
Üst üste başyapıtlara imzasını atan usta yönetmen Francis Ford Coppola 80’li yıllarda Megalopolis adlı büyük bütçeli rüya projesini kaleme almaya başlamıştı. En üretken olduğu zaman zarfında yazdığı bu filmini o dönemlerde çekmek istemiş ama finansal sorunlar sebebiyle çekimleri sürekli ertelemek zorunda kalmıştı. Tarihler milenyum ertesini, yani 2001’i gösterdiğindeyse Coppola projeyi daha fazla ertelemek istememiş, çekimlere gün saymaya başlamıştı. Usta yönetmen okuma provalarına Leonardo DiCaprio, Robert De Niro, Uma Thurman, James Gandolfini, Russell Crowe, Nicolas Cage, Kevin Spacey gibi yıldızları dahil etmişti. Fakat olmadı, film çekilemedi. 11 Eylül Saldırıları sebebiyle pek çok proje gibi Megalopolis de belirsiz bir tarihe ertelendi. 

Projenin saldırılardan hemen sonra rafa kaldırılmasının sebebi hem pahalı oluşu, hem de konusuydu. Film, New York şehrinin bir saldırıyla tarumar edildiği bir gelecekte geçip idealist bir mimarın şehri bir ütopya olarak tasarlamasını konu alıyor. Bu yüzden film bir türlü çekilemedi. 2007’de Coppola rüya projesini hiçbir zaman çekemeyeceğini düşünüp bir daha indirmemek üzere rafa kaldırdı. Takvimler 2019’u gösterdiğindeyse Coppola projesini raftan indirdi, cast hazırlıklarına başladı. Usta yönetmen finansman içinse Hollywood stüdyolarıyla görüştü o tarihlerde. Lakin 2001’den sonra her şey değişti ama bir şey değişmedi: Hollywood projeyi halen riskli buluyordu, bu yüzden filme 100 milyon dolar yatırmak istemedi. Coppola gibi sinemanın en büyükleri arasında yer alan, tarihe The Godfather serisi, Apocalypse Now, The Conversation gibi başyapıtları armağan eden bir isim bile finansman bulmakta zorlanıyordu.

Coppola finansman bulamayınca projeyi kendi cebinden çekmeye karar verdi. Usta yönetmen bunu daha önce Apocalypse Now zamanında da yapmıştı, sonuçta iflasın eşiğine gelmişti. 2022’nin sonlarına doğru Adam Driver, Nathalie Emmanuel, Aubrey Plaza, Jon Voight, Forest Whitaker, Shia LaBeouf, Laurence Fishburne ve ailesinden Jason Schwartzmann’ın başrollerinde çekimlere başlayan Coppola çekimleri takvimi pek aşmadan tamamlayabildi tamamlamasına da çekimler sırasında efektleri hazırlayan ekibiyle bütçe sebebiyle yollarını ayırmak zorunda kaldı. 80’lerden beri geliştirme aşamasında takılı kalan projenin post prodüksiyonu devam ediyor. Coppola bu ay Deadline’la yaptığı röportajda rüya projesinin masraflarını şarap şirketi sayesinde karşılayabildiğini, bu projesini hayata geçirdiği için de çok mutlu olduğunu belirtmiş. Usta yönetmen en son 2011’de Elle Fanning’li Twixt filmiyle sinemalara dönmüştü. Megalopolis onun 12 yıllık suskunluğunu da bitirecek. Umarız sorunsuz bir şekilde tamamlanır ve dağıtımcı bulup gösterime girer. 

Gelelim Kevin Costner’a ve onun rüya projesi olan Horizon’a. Costner Western türündeki bu filmini 1988 yılında, henüz gençken kaleme almış, hayata geçirmek istemiş. Lakin Coppola gibi Costner da çekmeyi çok istediği bu projesini o zamanlarda kotaramamıştı. Costner da o dönemlerde filmini çektirecek bir finansman bulamamıştı. Bu yüzden Horizon’ı rafa kaldırıp başka projelerle ilgilenmişti. 1990 yılına gelindiğinde Dances with Wolves adlı filmle ilk kez yönetmenlik koltuğuna oturan Costner bu filmiyle Oscarları silip süpürdü. Bu başarıyı The Postman ve Open Range filmleri takip etti. Open Range’in ardından Disney’le Horizon için görüşmelere başlamış Costner. Ama Open Range iyi bir hasılat elde etmiş olsa da Disney’le bütçe konusunda uzlaşılamamış. Sadece 5 milyon dolar sebebiyle Costner projeyi rafa kaldırmış (Disney 5M daha vermek istememiş). Costner, Coppola gibi zaman içerisinde filmini çekmeye çalışmış ama olmamış. Ta ki 2022’ye dek. Coppola gibi Costner’ın da yüzü sonunda 2022’de gülebildi. Open Range’den beri film yönetmeyen Costner iki bölümlü Horizon’la setlere dönmüş oldu.

80’lerde tek başına yazdığı senaryoyu Jon Baird’le birlikte kaleme güncelleyen Costner çekimlere Danny Huston, Sam Worthington, Abbey Lee, Sienna Miller, Luke Wilson’lı bir kadroyla başladı. Bu arada Costner filmde rol da aldı. İlk bölümün çekimleri çoktan tamamlandı. İkincisinin çekimleri sürüyor. Costner bu filmini Venedik Film Festivali’ne yetiştireceğini belirtmiş. Dolayısıyla bu sonbaharda Warner Bros.’un dağıtımıyla vizyona girecek film. Costner’ın 100 milyon dolar harcadığı bu iki parçalı Horizon: An American Saga, Amerikan İç Savaşı’nın öncesi ve sonrasını işliyor. 15 yıllık bir zaman zarfına odaklanıyor film. Western türünü çok seven, bu türdeki Yellowstone dizisiyle gündemde olan Costner’ın yeni westerni listeye alınmalı. 

Özetlersek 2023 ve 2024 yıllarında iki yönetmenin, Coppola ve Costner’ın rüya projelerini sinemalarda izleyebileceğiz. 40 yıldır yapım aşamasında olan iki projenin beklentileri karşılayıp karşılamayacağını zaman gösterecek. 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER